Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

PGNiG uruchomiło mobilne stanowisko legalizacji liczników na cysternach z LNG

Udostępnij

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGN (PGNIG)) uruchomiło - jako pierwsza polska firma - mobilne stanowisko do legalizacji liczników na cysternach przewożących skroplony gaz ziemny (LNG) i chce rozwijać własne usługi legalizacyjne, podała spółka.

"Inżynierowie z Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego PGNiG SA zaprojektowali mobilne stanowisko do legalizacji liczników na cysternach przewożących skroplony gaz ziemny (LNG)" - czytamy w komunikacie.

Do tej pory usługi takie w obecności przedstawiciela Urzędu Miar wykonywały firmy z Niemiec i Czech, przywożąc do Polski własny sprzęt tylko kilka razy w roku.

"To jedno z innowacyjnych rozwiązań biznesowych wprowadzanych przez PGNiG. Widzimy duży potencjał w tzw. małym LNG, czyli dostawach skroplonego gazu do stacji regazyfikacyjnych wszędzie tam, gdzie nie może dotrzeć tradycyjna sieć, ale także w dostawach bezpośrednio do odbiorców biznesowych. Wcześniej takich legalizacji dokonywały tylko zagraniczne podmioty, teraz robi to także polska firma. Nasza oferta jest bardzo konkurencyjna i na pewno przyczyni się do rozwoju rynku LNG w Polsce, który ma dla nas strategiczne znaczenie" - powiedział wiceprezes ds. rozwoju Łukasz Kroplewski, cytowany w komunikacie.

Stanowisko legalizacyjne PGNiG może badać liczniki na cysternach przewożących LNG, na pojazdach transportujących wszystkie gazy skroplone, w tym m.in. ciekły azot, ciekły tlen, ciekły dwutlenek węgla i hel.

"Według naszych przewidywań, rynek tzw. małego LNG będzie się rozwijał w taki sposób, aby można było rozliczać ładunki skroplonego gazu metodami pomiarów bezpośrednich poprzez wskazania przepływomierzy masowych umieszczanych bezpośrednio na cysternach. Dlatego konieczna jest okresowa legalizacja tych przepływomierzy nie tylko na cysternach, ale także w terminalach załadunkowych" - wyjaśnił Grzegorz Rosłonek, dyrektor Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego PGNiG, które zajmuje się legalizacją gazomierzy.

Eksperci PGNiG chcą budować podobne, ale stacjonarne układy pomiarowe bezpośrednio przy stacjach regazyfikacyjnych i przy stacjach tankowania statków gazem LNG, czyli przy tzw. stacjach bunkrowania, podano także.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus