Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

PGNiG pozytywnie ocenia perspektywy sektora 'małego LNG'

Udostępnij

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGN (PGNIG)) ocenia, że branża "małego LNG" ma przed sobą duże perspektywy wzrostu, poinformował wiceprezes ds. handlowych Maciej Woźniak.

"Oceniamy, że tzw. branża 'małego LNG' ma duże perspektywy wzrostu. To paliwo ekonomiczne i przyjazne środowisku, w przyszłości mogące znaleźć szersze zastosowanie także w transporcie kołowym" – powiedział Woźniak, cytowany w komunikacie.

"W czasie niespełna roku od uruchomienia działalności w tym segmencie, z miesiąca na miesiąc obserwujemy stały, dynamiczny wzrost wolumenu sprzedaży. Nasze obserwacje potwierdzają też doniesienia z innych miejsc w Europie i na świecie. Wzrost zainteresowania małym LNG to dzisiaj zjawisko powszechne" – dodał prezes.

Od czerwca 2016 r. PGNiG sprzedało swoim klientom ponad tysiąc cystern z gazem skroplonym.

"Tysięczna cysterna dla klienta PGNiG została załadowana 20 marca. Dostępność gazu w formie skroplonej w terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu otworzyła możliwość rozwoju tego rynku nie tylko w Polsce, ale i w całym regionie" – powiedział Woźniak.

LNG transportowane jest w Polsce i za granicę cysternami o pojemności około 18 ton. Z pojazdów skroplony gaz trafia bezpośrednio do stacji regazyfikacyjnych. Stacje te zasilają lokalne "wyspowe" sieci dystrybucji gazu, które nie są podłączone do ogólnokrajowej sieci dystrybucyjnej.

Duża część dostaw trafia także bezpośrednio do przedsiębiorstw wykorzystujących LNG jako paliwo zasilające instalacje przemysłowe. Ze względu na fakt, że płynny gaz wykorzystywany jest coraz powszechniej jako paliwo żeglugowe, wśród odbiorców LNG są także firmy zajmujące się tzw. bunkrowaniem statków, czyli ich tankowaniem, podano także w komunikacie.

Obecnie terminal w Świnoujściu zapewnia możliwość załadunku na cysterny kołowe około 95 tys. ton LNG rocznie. To wielkość odpowiadająca ładunkowi jednego statku zawijającego do terminalu w ramach realizacji długoterminowej umowy z Qatargas.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus