Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

PGNiG chce zgłosić się po całe dostępne moce planowanego gazociągu z Norwegii

Udostępnij

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGN (PGNIG)) zamierza aplikować o przyznanie całej dostępnej przepustowości planowanego połączenia gazociągowego Norwegia-Dania- Polska, tzw. korytarza norweskiego, i nie wyklucza inwestycji w ten projekt, jeśli będzie taka potrzeba, poinformowali członkowie zarządu.

"Naszą ambicją jest, by rura tłoczyła gaz na nasze zamówienie. Ma mieć ok. 10 mld m3 [przepustowości], więc zgodnie z regulacjami operatorzy wystawią do rezerwacji ok. 85-90% przepustowości, czyli moce na 8,5-9 mld m3. My będziemy się chcieli zgłosić do tych mocy. Zgłosimy się po pełną moc, którą zaoferuje gazociąg - zobaczymy ile dostaniemy" - powiedział dziennikarzom wiceprezes Maciej Woźniak.

"Jesteśmy gotowi do wsparcia części tej inwestycji, ale na razie nie musimy tego planować" - dodał.

Wyraził przekonanie, że gazociąg ten na pewno powstanie.

"Ogłoszenie open season [czas na aplikacje ws. rezerwacji przepustowości] oznacza, że operatorzy są 'dogadani' co do taryfy i kosztów. Ogłoszenie open season, spodziewane w najbliższych tygodniach, oznacza, że ta inwestycja powstanie" - wyjaśnił wiceprezes.

"Bardzo liczymy na uruchomienie tego korytarza do 2022 r." - podkreślił.

Prezes Piotr Woźniak potwierdził, że spółka nie wyklucza inwestycji w gazociąg. Wskazał, że na ten cel może przeznaczyć część ("ale nie większość") z kwoty 4 mld zł zarezerwowanych w strategii spółki na "inne projekty rozwojowe".

Z jego wypowiedzi wynika, że uruchomienie tych środków nie jest jednak przesądzone. Powiedział też, że na ewentualną inwestycję w gazociąg PGNiG mogłoby użyć środków z norweskiego tzw. kredytu podatkowego. Jak wyjaśnił, każda firma inwestująca w Norwegii może "odebrać" część płaconego tam podatku na dalsze inwestycje.

Korytarz norweski to projektowane morskie połączenie norweskiej i duńskiej infrastruktury przesyłu gazu, rozbudowana lądowa infrastruktura przesyłowa w Danii oraz morski gazociąg Baltic Pipe, łączący Polskę z Danią.

W październiku 2016 r. pełnomocnik rządu ds. infrastruktury energetycznej Piotr Naimski informował, że procedura open season dla projektu Baltic Pipe rozpocznie się w I kw. 2017 r.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus