Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

PGNiG spodziewa się wzrostu cen gazu ziemnego i ropy naftowej w 2017 r.

Udostępnij

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGN (PGNIG)) spodziewa się, że cena gazu ziemnego w 2017 r. będzie wyższa niż w 2016 r. i będzie w przedziale 14-18 euro/MWh. Z kolei cena ropy naftowej może być istotnie wyższa niż w 2016 r., ale powinna utrzymać się w przedziale 50-60 USD/bbl, podała spółka.

Na cenę ropy powinno istotnie wpłynąć ograniczenie globalnej podaży. Jednocześnie szereg znaczących producentów ropy (w tym USA, Chiny, Kanada, Brazylia, Libia i Nigeria) nie zobowiązały się do ograniczenia produkcji w 2017 r. W ich przypadku (w szczególności w USA) wzrost cen ropy może prowadzić do istotnego wzrostu produkcji. Także poziom zapasów surowca jest bardzo wysoki, wskazano w raporcie rocznym PGNiG. 

"W świetle powyższych informacji, cena ropy w 2017 r. może być istotnie wyższa niż w 2016 r., ale jednocześnie powinna utrzymywać się w granicach 50-60 USD/bbl. Ankiety agencji informacyjnych przeprowadzone wśród kluczowych globalnych inwestorów prezentują podobne oczekiwania" - czytamy w raporcie. 

Spółka wskazała też, że poziom cen gazu w 2016 r. był niski i mało prawdopodobne jest jego utrzymanie. Wzrost cen ropy przyczynił się do podwyżki cen indeksowanych kontraktów importowych gazu ziemnego w Europie. Prognozy wskazują, że tendencja ta może zostać utrzymana w 2017 r.

Z drugiej strony, oczekiwany wzrost mocy skraplających w Australii i USA może ograniczyć wzrost cen LNG oraz wpłynąć pośrednio na obniżkę ceny gazu ziemnego. Prognozy wskazują, że w najbliższych latach na rynku LNG będzie występowała nadwyżka podaży nad popytem, co może wywołać mocny trend spadkowy, zaznaczono.

"Powyższe czynniki wskazują, że cena gazu w 2017 r. może być wyższa niż w roku poprzednim. Prognozowane wzrosty może ograniczać konkurencja cenowa pomiędzy tradycyjnymi dostawcami (Rosja, Norwegia), a wchodzącymi na rynek europejski dostawcami LNG. W rezultacie ceny gazu na rynku zachodnioeuropejskim mogą kształtować się pomiędzy poziomem z 2016 r. (ok. 14 euro/MWh), a obserwowanym na początku 2017 r. poziomem cen w kontraktach terminowych (ok. 18 euro/MWh)" - czytamy dalej.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.