Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Prezes PZU: Pekao może być pierwszym bankiem inwestycyjnym w Polsce

Michał Krupiński, prezes PZU
Michał Krupiński, prezes PZU
Udostępnij

PEO (PEKAO) ma wszelkie składniki, żeby być pierwszym bankiem inwestycyjnym w Polsce, przy czym chodziłoby nie tyle o inwestowanie swojego equity, a doradztwo w zakresie M&A, plasowania długu i akcji, uważa prezes PZU Michał Krupiński.

"Bank Pekao ma wszelkie składniki, żeby być pierwszym bankiem inwestycyjnym w Polsce: ponad 20% depozytów korporacyjnych w Polsce, co druga firma ma jakąś relację - to jest taka pozycja, jak np. JP Morgan czy Bank of America w USA. Pekao widzi, że to jest pewien obszar, w którym bank może rosnąć" - powiedział Krupiński dziennikarzom w kuluarach Polish Economic Forum 2017 (PEF) w Londynie, zorganizowanego przez polskich studentów z London School of Economics, zrzeszonych w "LSE SU Polish Business Society" oraz The Boston Consulting Group (BCG). Agencja ISBnews była patronem medialnym Forum.

"To będzie bank inwestycyjny w zakresie doradztwa, bo bank nie będzie inwestował swojego equity, nie będziemy robić modelu merchant banking, nie będziemy z własnego bilansu prowadzić inwestycji po stronie equity, bardziej chodzi o doradztwo w zakresie fuzji i przejęć, w zakresie plasowania długu i akcji" - dodał Krupiński.

Podkreślił jednocześnie, że rośnie zainteresowanie usługami bankowości inwestycyjnej dla polskich firm, które chcą rozwijać się zarówno na rynku lokalnym, jak i za granicą.

"Po pierwsze, Bank Pekao mógłby mocniej zmieniać się, jeśli chodzi o technologie; po drugie, mógłby zwiększyć aktywność w bankowości inwestycyjnej; po trzecie - i to jest to, co robi prezes Lovaglio - zwrócenie większej uwagi na małe i średnie przedsiębiorstwa" - wskazał także prezes PZU.

Podkreślił jednocześnie, że PZU może dać pewien pogląd jako wiodący akcjonariusz, ale to do zarządu i rady nadzorczej należą decyzje co do tego, w którym kierunku bank ma się rozwijać.

"Szanujemy decyzje organów korporacyjnych - to zarząd i rada nadzorcza podejmuje decyzje w kwestii strategii. To jest bardzo dobrze zarządzany bank, nie przewidujemy zmian w strategii, chcemy, żeby wypłacał maksymalne dywidendy, liczone jako dividend yield. Nie będzie żadnej rewolucji, także jeśli chodzi o sprawy kadrowe. Nie będziemy potężnie zmieniali czegoś, co działa bardzo dobrze" - podsumował Krupiński.

Na początku grudnia 2016 r. PZU i PFR podpisali z UniCredit umowę, która przewiduje zakup przez nich docelowo odpowiednio 20% i 12,8% akcji Banku Pekao za łączną kwotę 10,59 mld zł. Cena za pakiet nabywany przez PZU wynosi 6,46 mld zł. Umowa wejdzie w życie, jeśli do 8 grudnia 2017 r. ziści się szereg warunków zawieszających.

Grupa kapitałowa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA (Grupa PZU) jest jedną z największych instytucji finansowych w Polsce, a także Europie Środkowo-Wschodniej. Oprócz działalności ubezpieczeniowej Grupa PZU prowadzi także działalność w zakresie zarządzania otwartym funduszem emerytalnym, funduszami inwestycyjnymi i programami oszczędnościowymi.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus