Naftogaz Ukrainy złożył w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej wniosek o dołączenie do pozwu PGNiG Supply & Trading (PST) - spółkę zależną Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGN (PGNIG)) - w sprawie zakwestionowania decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej zwolnienia operatora gazociągu Opal z zasady dostępu strony trzeciej, podała spółka.
"Naftogaz zawnioskował o dołączenie do sprawy w nawiązaniu do wcześniejszej praktyki Trybunału oraz ze względu na potencjalne negatywne skutki decyzji Komisji Europejskiej dla spółki, w szczególności zmniejszenie ilości gazu ziemnego przesyłanego przez terytorium Ukrainy, zagrożenie bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego na Ukrainę poprzez przerwy w przepływach gazu z Polski, pogorszenie pozycji konkurencyjnej Naftogazu, nieoczekiwana zmiana warunków regulacyjnych i rynkowych dla działalności firmy" - czytamy w komunikacie.
Naftogaz podkreśla, że dołączenie do wniosku PST pozwoli przedstawić dodatkowe argumenty w sprawie oraz otrzymać dostęp do materiałów z nią związanych.
28 października br. Komisja Europejska na wniosek niemieckiego regulatora Bundesnetzagentur zezwoliła na zwiększenie wykorzystania gazociągu Opal przez rosyjski Gazprom do 80% z 50% do 2033 r. 4 grudnia 2016 r. PGNiG Supply & Trading GmbH zaskarżył decyzję Komisji Europejskiej do Trybunału Sprawiedliwości UE. Trybunał zawiesił wykonanie decyzji KE z dniem 23 grudnia.
PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.