Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Tauron: Budowa nowego bloku w Jaworznie osiągnęła 30% zaawansowania

Udostępnij

Budowa nowego bloku 910 MW TPE (TAURONPE) w Elektrowni Jaworzno III jest zaawansowana w 30%, podała spółka.

Obecnie zakończono montaż konstrukcji nośnej kotła a chłodnia kominowa osiągnęła już 165 z docelowych 180 metrów, podano w komunikacie.

"Budowa nowego bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno to jedna z największych i najbardziej wymagających inwestycji w Polsce, charakteryzująca się przy tym najwyższymi wskaźnikami technicznymi i ekologicznymi w swojej klasie" - powiedział prezes Filip Grzegorczyk, cytowany w komunikacie. 

Kolejny etap, który potrwa kilka miesięcy to montaż elementów części ciśnieniowej kotła nowej jednostki, która zawieszona będzie na belkach nośnych.

"W docelowych miejscach magazynowania znajdują się już główne elementy turbiny. Jak tylko zakończone zostaną prace związane z wykonaniem dachu budynku maszynowni, rozpocznie się ich montaż. Poprzedzi go posadowienie generatora, który również dotarł już w rejon budowy bloku" - czytamy dalej

Równolegle budowane są chłodnia kominowa, absorber instalacji odsiarczania spalin i budynek Eurosilo – miejsce magazynowania gipsu z instalacji odsiarczania spalin. Zaawansowane są również prace związane z układami pomocniczymi bloku. Powstają wieże przesypowe układu nawęglania bloku, przygotowywany jest plac składowy węgla. Trwa także realizacja budowy kluczowych układów pomocniczych oraz towarzyszących - nawęglania i odpopielania bloku. 

Nowy blok Elektrowni Jaworzno budowany w technologii węglowej na parametry nadkrytyczne z wyprowadzeniem mocy linią 400 będzie rocznie spalał do 2,8 mln ton węgla, który w większości będzie pochodził z kopalń Grupy Tauron. Blok będzie wytwarzać rocznie do 6,5 TWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu 2,5 mln gospodarstw domowych.

"Nowy blok 910 MW w Elektrowni Jaworzno będzie wysokosprawną jednostką wytwórczą, którą charakteryzować będzie najwyższa sprawność w swojej klasie w Polsce, czyli 45,9% netto. W porównaniu do obecnie eksploatowanych bloków 200 MW, będzie on spełniał surowe normy z zakresu ochrony środowiska, ograniczając emisje dwutlenku węgla o prawie 30% oraz pozostałych gazów emisyjnych o ponad 50%" - powiedział wiceprezes Taurona Jarosław Broda. 

Po zakończeniu inwestycji do atmosfery trafi o 2 mln ton CO2 mniej, a w ramach wymagań polityki klimatycznej, blok przygotowany jest pod budowę instalacji wychwytu CO2 ze spalin (CCS ready). Jest również przystosowany do wysokich rygorów emisyjnych wynikających z konkluzji BAT, które zaczną obowiązywać ok. 2021 r., wskazała także spółka.

Kocioł zaprojektowany jest na min 30 lat pracy i nie mniej niż 200 000 godzin rzeczywistej pracy elementów wysokotemperaturowych pracujących w warunkach pełzania.

Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Jest notowana na GPW od 2010 r. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus