Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

PBKM ma zgodę FDA na dostarczanie krwi i tkanek do USA

Jakub Baran, prezes PBKM
Jakub Baran, prezes PBKM
Udostępnij

Polski Bank Komórek Macierzystych (BKM (PBKM)) - przewodzący międzynarodowej Grupie Famicord - uzyskał od amerykańskiej Agencji Żywności i Leków, FDA (Food and Drug Administration) zgodę na dostarczanie do ośrodków medycznych na terenie Stanów Zjednoczonych szpiku, mobilizowanej krwi obwodowej oraz krwi pępowinowej pozyskanych od polskich pacjentów, podała spółka. Celem działalności jest leczenie chorób hematologicznych, w tym białaczek i chorób autoimmunologicznych.

"PBKM będzie realizował projekt we współpracy z krajowymi i europejskimi podmiotami, które ze względu na obszar swojej działalności są w stanie zapewnić dostęp do pacjentów na terenie Stanów Zjednoczonych" - czytamy w komunikacie. 

"Materiał będzie pobierany od polskich dawców. Po jego odpowiednim przygotowaniu w laboratoriach PBKM, będzie trafiał do ośrodków przeszczepowych na terenie całych Stanów Zjednoczonych, gdzie zostanie wykorzystany do leczenia pacjentów cierpiących na choroby hematologiczne, przede wszystkim białaczki" - powiedział współzałożyciel, znaczący akcjonariusz i prezes PBKM Jakub Baran, cytowany w komunikacie. 

PBKM ocenia, że projekt charakteryzuje się dużym potencjałem. "To dla nas bardzo prestiżowy projekt i cenne doświadczenie. Mimo, że w odniesieniu do aktualnej wielkości sprzedaży PBKM skala biznesu związanego z dostarczaniem krwi i tkanek do USA będzie stosunkowo nieduża, dostrzegamy jego potencjał komercyjny oraz możliwość zdobycia nowych doświadczeń" - wskazał Baran. 

W 2016 r. PBKM przygotował na potrzeby leczenia chorób hematologicznych krew i tkanki dla ponad 170 pacjentów z ok. 20 państw na całym świecie.

Polski Bank Komórek Macierzystych został założony w 2002 roku i zajmuje się pozyskiwaniem, przetwarzaniem i wieloletnim przechowywaniem komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej i innych tkanek popłodowych. Celem działalności PBKM jest zapewnienie dziecku lub członkom rodziny szybkiego dostępu do materiału biologicznego, który może być stosowany w nowoczesnych terapiach. Obecnie Grupa PBKM, operująca pod marką "Famicord Group", przechowuje około 122 tys. próbek komórek macierzystych lub tkanek, co plasuje ją wśród największych podmiotów zajmujących się tą działalnością w Europie. Spółka zadebiutowała na GPW w kwietniu 2016 r.