Accor, posiadający 52,7% akcji Orbisu, skorzystał z przysługującego mu prawa opcji wykupu hotelu Sofitel Budapest Chain Bridge (z datą realizacji wykupu 31 maja 2017 r.), które zostanie wykonane przez spółkę w 99,92% zależną od Orbisu - Accor-Pannonia Hotels Zrt, która prowadzi hotel na podstawie umowy leasingu, podał ORB (ORBIS). Cena nabycia hotelu nie przekroczy 44 mln euro.
"Jednocześnie Accor upoważnił spółkę zależną Orbis do podjęcia wszelkich czynności prawnych i faktycznych niezbędnych do wykonania prawa opcji, w tym do podjęcia decyzji czy prawo opcji zostanie wykonane w formie nabycia udziałów w spółce będącej właścicielem hotelu czy poprzez bezpośrednie nabycie nieruchomości. Spółka zależna Orbis zaakceptowała wykonanie prawa opcji, obejmującego w szczególności zobowiązanie do zapłaty ceny nabycia hotelu w kwocie nie wyższej niż 44 miliony euro, przy czym jej ostateczna wysokość zależna będzie od rodzaju transakcji (nabycie udziałów lub nieruchomości), która zostanie zawarta w ramach prawa opcji" - czytamy w komunikacie.
Wykonanie prawa opcji ma na celu optymalizację działalności hotelowej poprzez wyeliminowanie kosztów związanych z leasingiem oraz uzyskanie potencjalnej możliwości przyszłego zbycia hotelu, w ramach transakcji sprzedaży ze zwrotnym zarządzaniem (tzw. sales management back transaction), która będzie przedmiotem dalszych analiz finansowych i operacyjnych, podano także.
Hotele grupy Orbis działają pod działają pod markami Sofitel, Pullman, MGallery, Novotel, Mercure, ibis, ibis Styles i ibis budget. Na koniec 2015 roku sieć Grupy składała się z 108 hoteli, dysponujących około 18,8 tys. pokoi. Większość z nich (64 obiekty) funkcjonowało w Polsce.