Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

PBKM podpisał umowę dotyczącą produktów ATMP

Udostępnij

Polski Bank Komórek Macierzystych BKM (PBKM) podpisał z partnerem z Europy Zachodniej ramową umowę, której przedmiotem będzie wytworzenie produktów zaawansowanej terapii medycznej (ang. Advanced Therapy Medicinal Products, ATMP) na potrzeby badań klinicznych nowego leku na cukrzycę, poinformowała spółka. Koszt badań klinicznych będzie pokryty przez partnera, a współpraca ma rozwojowy charakter, podano także.

"Poza oczekiwanymi przychodami za samo wytworzenie produktów ATMP, rozmawiamy o zacieśnieniu współpracy i objęciu kilkuprocentowego udziału w spółce. Potencjalny sukces projektu oznaczałby dla nas komercyjne korzyści w przyszłości. Jednocześnie prowadzimy z tym samym partnerem rozmowy na temat wspólnych projektów dot. innych chorób. Rozważamy różne modele współpracy" - powiedział prezes Jakub Baran, cytowany w komunikacie.

Produkty ATMP zostaną wytworzone przez PBKM w ramach komercyjnego zamówienia. Na potrzeby realizacji projektu powołana została nowa spółka, w której PBKM może objąć udziały, podano także.

"Oczekujemy, że udział w omawianym projekcie będzie dla nas bardzo cennym doświadczeniem. Zgodnie z zapowiedziami, planujemy w przyszłości prowadzić własne badania kliniczne z wykorzystaniem produktów opartych o komórki macierzyste. Analizujemy obecnie, które obszary medyczne dają największą szansę na naukowy i komercyjny sukces. Weryfikujemy jednocześnie możliwe źródła finansowania projektu, tak aby zminimalizować wkład kapitałowy spółki. W grę wchodzą nie tylko granty. Prowadzimy również rozmowy z zagranicznymi podmiotami, które chciałyby dołączyć do projektów" - dodał Baran.

Rozpoczęcie próby klinicznej wymagać będzie uzyskania zgody regulatora. Stosowne dokumenty złożone zostaną w pierwszym kwartale 2017 r. Badania zostaną przeprowadzone w Europie Zachodniej. W pierwszym etapie badań PBKM wytworzy produkty ATMP niezbędne do kuracji kilkudziesięciu pacjentów. Dalsza współpraca w tym obszarze będzie zależała od wyników badań, podano także.

"Liczymy na dalszą, istotną optymalizację procesu wytwarzania. Współpracujemy w tym zakresie od jakiegoś czasu z partnerem z Izraela. W kwietniu tego roku działalność rozpoczął Instytut Terapii Komórkowych - joint venture nawiązany przez PBKM z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim oraz osobą fizyczną pełniącą funkcję prezesa. Do tej pory hospitalizowanych w ramach terapii eksperymentalnych z wykorzystaniem produktów ATMP było ponad 60 pacjentów chorych na stwardnienie zanikowe boczne, znane również jako ALS" - podsumował prezes.

Polski Bank Komórek Macierzystych został założony w 2002 roku i zajmuje się pozyskiwaniem, przetwarzaniem i wieloletnim przechowywaniem komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej i innych tkanek popłodowych. Celem działalności PBKM jest zapewnienie dziecku lub członkom rodziny szybkiego dostępu do materiału biologicznego, który może być stosowany w nowoczesnych terapiach. Obecnie Grupa PBKM, operująca pod marką "Famicord Group", przechowuje około 122 tys. próbek komórek macierzystych lub tkanek, co plasuje ją wśród największych podmiotów zajmujących się tą działalnością w Europie. Spółka zadebiutowała na GPW w kwietniu 2016 r. 

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus