Spółka GreenX Metals Limited poinformowała o odkryciu w projekcie Eleonore North na Grenlandii, ujawniając znaczący potencjał mineralizacji antymonu o najwyższej jakości. Niedawno udostępnione historyczne dane geologiczne Służby Geologicznej Danii i Grenlandii (GEUS) wskazują na możliwości wydobywcze w tym regionie.
"Wyniki historyczne wskazują na potencjał występowania w ELN systemu minerałów o wysokiej zawartości antymonu i złota. Ceny antymonu znajdują się w silnym trendzie wzrostowym od czasu, gdy Chiny ogłosiły ograniczenia w zakresie eksportu antymonu od 15 września 2024 r., a ceny antymonu w USA wzrosły do 37 500 USD/t z 18 300 USD/t w ciągu ostatniego tygodnia" - czytamy w komunikacie
Dodano, że Chiny kontrolują obecnie około 50% światowego wydobycia, a także większość procesów przetwarzania i 32% światowych zasobów tego surowca, co znacząco wpływają na globalne rynki mineralne.
Antymon zyskuje na znaczeniu ze względu na kluczowe zastosowania w przemyśle obronnym oraz sektorze energii odnawialnej. Jest niezbędny w produkcji amunicji, inteligentnej broni, a także w zaawansowanych technologicznie panelach fotowoltaicznych i systemach akumulatorowych.
Cytowany w komunikacie Ben Stoikovich, prezes GRX (GREENX) podkreśla, że: "Antymon ma kluczowe znaczenie w obronności i transformacji energetycznej. Antymon został wpisany do wykazu surowców o krytycznym znaczeniu zarówno przez UE, jak i USA ze względu na dominację Chin w jego globalnych dostawach. Do tej pory skupialiśmy się na projekcie ELN głównie pod kątem mineralizacji złota, lecz niedawno udostępnione wyniki badań historycznych próbek żył o zawartości do 23% antymonu wskazują na potencjał ELN do posiadania komercyjnie opłacalnej mineralizacji antymonu. Zrewidujemy nasz program eksploracyjny w ELN by skupić się zarówno na złożach złota, jak i antymonu"
Przewiduje się, że rynek antymonu wzrośnie o 65% w perspektywie najbliższej dekady.