Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Eurocash zadowolony z decyzji UOKiK, liczy na szybkie przejęcie Eko Holding

Udostępnij

EUR (EUROCASH) jest zadowolony z decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), który stwierdził, że transakcja przejęcia Eko Holding przez Eurocash może doprowadzić do istotnego ograniczenia konkurencji na trzech lokalnych rynkach. Eurocash uważa, że ta informacja wskazuje na możliwość relatywnie szybkiego zamknięcia transakcji, podała spółka.

"W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy od UOKiK informację o zastrzeżeniach dotyczących trzech rynków lokalnych, czyli dokładnie mówiąc 3 sklepów Eko, których lokalizacje pokrywają się ze sklepami prowadzonymi przez niezależnych przedsiębiorców w ramach sieci franczyzowej Delikatesy Centrum. Są to 3 z blisko 250 placówek prowadzonych przez Eko, co w ocenie Eurocash jest bardzo dobrą informacją, wskazującą na możliwość relatywnie szybkiego zamknięcia transakcji" - napisał rzecznik prasowy Eurocash Jan Domański w komentarzu do decyzji UOKiK.

"Udział tych 3 sklepów w sprzedaży sieci Eko Holding nie jest znaczący, więc ich potencjalne wykluczenie z transakcji nie powinno wpłynąć w negatywny sposób na parametry ekonomiczne całej akwizycji. Tego typu zastrzeżenia są normalną procedurą UOKiK i jesteśmy w bieżącym kontakcie z Urzędem, aby finalizować proces wydania zgody UOKiK" - dodał Domański.

UOKiK poinformował dziś, że wydał zastrzeżenia do koncentracji polegającej na przejęciu przez Eurocash kontroli nad spółką Eko Holding. Według Urzędu, transakcja może doprowadzić do istotnego ograniczenia konkurencji na trzech lokalnych rynkach. Zastrzeżenia nie przesądzają o końcowym rozstrzygnięciu postępowania, podkreślił też UOKiK.

Urząd tłumaczył, że w trakcie prowadzonego postępowania uznał, że niezbędne jest przeprowadzenie m.in. analiz rynkowych oraz zbadania relacji istniejących pomiędzy przejmującą spółką, a sklepami działającymi w ramach sieci franczyzowych i partnerskich. Wykazały one silne powiązania Eurocash z siecią Delikatesy Centrum. Dlatego UOKiK uwzględnił sklepy tej marki oceniając siłę rynkową Eurocash.

Eurocash zajmuje się m.in. hurtową i detaliczną sprzedażą artykułów konsumpcyjnych codziennego użytku (AKCU), wyrobów tytoniowych i prasowych, a także organizowaniem sieci franczyzowych i partnerskich - abc Sklepy po sąsiedzku, Delikatesy Centrum, Groszek, Euro Sklep, Gama, Lewiatan oraz Drogerie Koliber, które zrzeszają przedsiębiorców prowadzących sprzedaż detaliczną artykułów konsumpcyjnych codziennego użytku oraz kosmetyków, artykułów higienicznych i chemii gospodarczej. Eko Holding prowadzi głównie detaliczną sprzedaż artykułów konsumpcyjnych codziennego użytku, przypomina Urząd.

Ze zgromadzonego materiału wynika, że koncentracja może doprowadzić do ograniczenia konkurencji na trzech lokalnych rynkach detalicznej sprzedaży AKCU w promieniu do kilometra od sklepów Eko Holding w: Chróścicach (woj. opolskie), Gniewczynie Łańcuckiej (woj. podkarpackie) i Zarzeczu (woj. podkarpackie), podał UOKiK.

Eurocash złożył do UOKiK wniosek w sprawie przejęcia kontroli nad Eko Holding 31 marca br.

W połowie marca br. Grupa Eurocash zawarła przedwstępną umowę zakupu 100% akcji EKO Holding - właściciela sieci ponad 250 małych supermarketów zlokalizowanych głównie w południowo-zachodniej Polsce od spółki PelicanVentures. Docelowo, Eurocash zamierza zarządzać siecią EKO w partnerstwie z franczyzobiorcami z regionów działania tej sieci.

Grupa Eurocash to największa polska grupa zajmująca się hurtową dystrybucją produktów żywnościowych, chemii gospodarczej, alkoholu i wyrobów tytoniowych (FMCG). W ramach prowadzonych przez Grupę Eurocash sieci franczyzowych i partnerskich skupionych jest ok. 13 tysięcy niezależnych sklepów detalicznych. Spółka jest notowana na GPW od 2005 r.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus