Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Green Zebras planuje wdrażać standard GMP także dla surowca z konopi

Udostępnij

Green Zebras, spółka technologiczna specjalizująca się w pozyskiwaniu substancji aktywnych pochodzenia naturalnego i produkcji wysokiej jakości ekstraktów, zaktualizowała Strategię rozwoju. 9 września br. Zarząd Green Zebras S.A. podjął uchwałę w sprawie aktualizacji Strategii spółki w obszarze Dobrych Praktyk Produkcyjnych (GMP), dotyczącej uzyskania statusu wytwórni farmaceutycznej w standardzie GMP. Ze względu na kompetencje Spółki w zakresie przetwórstwa konopi włóknistych oraz sprzyjające sygnały rynkowe dotyczące suszu i przetworów konopnych oferowanych na rynku farmaceutycznym poszerzono listę surowców, dla których spółka będzie wdrażać standard GMP o Canabis floris extractum normatum, tj. surowiec farmaceutyczny zawierający oleje z THC/CBD. Green Zebras zadebiutuje na NewConnect 17 września br.

Green Zebras to polska spółka technologiczna produkująca wysokiej jakości ekstrakty roślinne z ziół, konopi, grzybów, owoców i przypraw. Prowadzi także działalność w zakresie przetwórstwa konopi włóknistych - jako jedna z pierwszych spółek w Polsce otrzymała zgodę Głównego Inspektora Farmaceutycznego na wytwarzanie, przerabianie i przetwarzanie konopi włóknistej. Zgodnie ze strategią rozwoju producent wysokiej jakości ekstraktów roślinnych szykuje się do rozpoczęcia działalności w branży farmaceutycznej. Green Zebras planuje najpóźniej w 2025 roku uzyskać certyfikat GMP* (Good Manufacturing Practice). Uchwałą Zarządu z 9 września br. Strategia została zaktualizowana poprzez dodanie surowca farmaceutycznego zawierającego oleje z THC/CBD do listy surowców, dla których spółka będzie wdrażać standard GMP.

- Początki działalności Green Zebras związane są z przetwórstwem konopi włóknistych, a zdobyte przez spółkę doświadczenie, zezwolenia do ich przetwórstwa oraz zbudowana m.in. do przetwórstwa konopi włóknistych linia technologiczna stawiają nas w gronie podmiotów, które mają wartościowe zasoby oraz doświadczenie, by dalej rozwijać się w tym obszarze. Aktualizacja Strategii jest więc naturalnym krokiem na drodze rozwoju Green Zebras i w naszej ocenie pozwoli w jeszcze większym stopniu skonsumować efekty obecnych i przyszłych prac w zakresie uzyskania statusu wytwórni GMP. Obserwujemy bardzo uważnie rynek surowców farmaceutycznych na bazie konopi, zwłaszcza w kontekście udzielanych zezwoleń na uprawę w Polsce. Rozmawiamy z podmiotami bezpośrednio zaangażowanymi w sprzedaż produktów do klientów końcowych, wiemy więc, jakie są oczekiwania w tym obszarze. Niezależnie od planów dotyczących wejścia na rynek farmaceutyczny konsekwentnie działamy w obszarze rozwoju produktów i zwiększania sprzedaży na rynkach spożywczym i weterynaryjnym. Wierzę, że w niedługim czasie będziemy mogli przekazać informacje o efektach tych działań - komentuje aktualizację Strategii rozwoju dr inż. Ewelina Pawlus-Czerniejewska, prezes zarządu Green Zebras S.A.

Green Zebras działa w modelu usługowym - oferuje odbiorcom ekstrakty roślinne, jak również wsparcie w procesie tworzenia nowych produktów: od etapu recepturowania, poprzez tworzenie prototypów, ich testowanie, a następnie produkcję. Obecnie spółka realizuje projekty dla klientów z sektorów spożywczego oraz weterynaryjnego. W portfolio ma także m.in. opracowanie receptur, zaprojektowanie i wytworzenie nowych fito-preparatów ziołowych np. dla spółki dla Fitome, jak również opracowanie i wdrożenie do sprzedaży w modelu white label napoi funkcjonalnych na bazie ekstraktów roślinnych.

Ekstrakty roślinne to wyciągi zawierające substancje czynne o pożądanych właściwościach, które ekstrahuje się z tkanek roślin w drodze specjalistycznej obróbki. To zdrowa alternatywa dla składników syntetycznych lub chemicznych.  Wykorzystuje się je w różnych branżach, takich jak przemysł spożywczy, kosmetyczny, farmaceutyczny i w produkcji suplementów diety jako źródło substancji czynnych. Aktualnie w portfolio Green Zebras znajduje się już 60 ekstraktów, w tym m.in.: zioła takie jak: rumianek, kozłek lekarski, mniszek lekarski, chmiel, tymianek, serdecznik i arcydzięgiel; owoce, np. tamaryndowiec i bez czarny; rośliny adaptogenne, np. ashwaghadha, gotu kola, cytryniec chiński i tarczyca bajkalska; grzyby, np. soplówka jeżowata oraz konopię siewną.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) na 17 września br. wyznaczyła pierwszy dzień notowań akcji Green Zebras S.A. w alternatywnym systemie obrotu na rynku NewConnect. Do obrotu na NewConnect trafi 1.164.000 akcji serii A, 45.300 akcji serii B, 38.869 akcji serii C oraz 79.649 akcji serii D.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus