T-Mobile Polska i OPL (ORANGEPL) podpisały aneks do obowiązującej od 2011 roku umowy o dostępie telekomunikacyjnym w zakresie korzystania z radiowych sieci dostępowych. Dotychczasowe partnerstwo zostało rozszerzone o częstotliwości z zakresu 800 MHz i 2600 MHz rozdysponowane w ostatniej aukcji, podało T-Mobile. Z punktu widzenia klienta oznacza to szybki wzrost pojemności mobilnego Internetu co przełoży się również na uzyskiwanie większych prędkości usług transmisji danych, podano również.
"Współpraca oznacza, że każdy z operatorów będzie korzystał jedynie własnych częstotliwości, natomiast zakłada wzajemne wykorzystane stacji bazowych obu operatorów do świadczenia usług w technologii LTE z wykorzystaniem tych częstotliwości. W rezultacie oznacza to przyspieszenie programów inwestycyjnych obu spółek. Z punktu widzenia klienta oznacza to szybki wzrost pojemności mobilnego Internetu co przełoży się również na uzyskiwanie większych prędkości usług transmisji danych. Obecna sieć LTE T-Mobile dociera do ponad 98,5% populacji i ponad 88% powierzchni Polski. Dzięki rozszerzeniu współpracy szczególnie ta druga wartości zostanie poprawiona" - czytamy w komunikacie.
W ramach aneksu obie spółki podjęły również zobowiązania określające minimalny poziom inwestycji w najbliższych latach. Postanowienia te są gwarancją, że wraz ze zmieniającym się zapotrzebowaniem na usługi świadczone przez obie firmy powstawać będą kolejne stacje, z których sygnał nadawać będą T-Mobile i Orange. Jednocześnie zobowiązania stron gwarantują, że w procesach inwestycyjnych na nowych i dotychczasowych stacjach wykorzystane zostaną najnowocześniejsze technologie, w tym wspierające agregację kilku pasm częstotliwości, co przyczyni się do uzyskania przez klientów jeszcze lepszych parametrów usług, podano również.
T-Mobile Polska S.A. i Orange Polska S.A. współpracują w zakresie współdzielenia radiowych sieci dostępowych od 2011 roku. Na mocy porozumienia, spółka NetWorkS! zarządza ponad 10 000 stacji bazowych (każda z firm ma ponad 5000 stacji) obsługujących technologie 2G/3G/4G. Dodatkowo obie firmy współpracują w zakresie współdzielenia częstotliwości 900 MHz do świadczenia usług w technologii 3G i 1800 MHz w technologii LTE, przypomniano.
Usługi sieci T-Mobile i Heyah dostępne są na blisko 100% powierzchni Polski. Pierwszym współzałożycielem, a obecnie jedynym właścicielem T-Mobile Polska jest grupa Deutsche Telekom, do której należą m.in. T-Mobile i T-Systems.
Orange Polska (dawniej TPSA i PTK Centertel) to wiodący dostawca usług telekomunikacyjnych w Polsce. Orange dostarcza m.in. usługi telefonii stacjonarnej i komórkowej, dostępu do internetu, telewizję oraz usługi transmisji głosu przez internet (VoIP).