Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Green Zebras realizuje pierwszy projekt na rynek weterynaryjny

Udostępnij

Green Zebras S.A., spółka technologiczna specjalizująca się w pozyskiwaniu substancji aktywnych pochodzenia naturalnego i produkcji wysokiej jakości ekstraktów, zawarła umowę przetwórczą z Grupą Feniks 2050 Sp. z o.o. na biorafinację owsa. Green Zebras będzie odpowiedzialna za przetwarzanie surowca w standardzie weterynaryjnym - podstawy produktu QUUS. Wraz z rozwojem współpracy planowane jest również świadczenie tej usługi w standardzie spożywczym, z przeznaczeniem na rynek ludzki.

Grupa Feniks 2050 istnieje od ponad 12 lat i zrzesza ekspertów i pasjonatów w dziedzinie technologii, rolnictwa i ochrony środowiska. Jej głównym celem jest wprowadzenie na rynek innowacyjnych rozwiązań, takich jak: żywność funkcjonalna, lekarstwa oraz optymalizacja procesów upraw rolnych. Green Zebras będzie produkowała dla Grupy Feniks 2050 izolat beta-glukanu. To niezwykle pożądany środek wspomagający leczenie i zapobieganie chorób cywilizacyjnych, w tym nowotworów. Jest dobroczynny dla ludzi i zwierząt, a poza tym stanowi znakomity składnik żywności funkcjonalnej.
- Z sukcesem zakończyliśmy półroczny okres pilotażu i skalowania technologii, której właścicielem jest Grupa Feniks 2050. Wyniki były bardzo dobre, więc przechodzimy do kolejnego etapu - produkcji izolatu beta-glukanu w najwyższym na świecie standardzie - komentuje Łukasz Pietrzkiewicz, CEO Grupy Feniks 2050.

Agencje rządowe nadzorujące obrót żywnością na całym świecie potwierdzają istotne właściwości beta glukanu z owsa. FDA zaleca dawkę beta-glukanu (3 g dziennie), która pozwala u ludzi na redukcję cholesterolu do nawet 20% w skali miesiąca. Dodatkowo beta-glukan stabilizuje poziom cukru we krwi, redukuje indeks glikemiczny żywności i działa jako prebiotyk. W przypadku wykorzystania weterynaryjnego niezwykle ciekawe rezultaty uzyskuje się w przypadku preparatów dla koni na bazie beta-glukanu, które powodują regres wrzodów żołądka u koni, wsparcie w stanach zapalnych IBD oraz pomagają w odbudowie odporności. - W Polsce mamy około 300 000 koni, a w Niemczech cztery razy więcej. Prawie wszystkie konie wykorzystywane w sporcie cierpią na choroby wrzodowe, a tutaj nasz produkt ma znakomite rezultaty - podkreśla Łukasz Pietrzkiewicz.

Firmy poznały się dzięki ich obecności w klastrze żywnościowo-biotechnologiczno-biomedycznym Nutribiomed. - Cieszymy się, że nasze działa na rzecz integracji firm z sektora technologicznego dają rezultaty w postaci tego rodzaju współpracy produkcyjnych - podkreśla Anna Bednarska, pełnomocnik zarządu Wrocławskiego Parku Technologicznego ds. klastra. Ze względu na bogate doświadczenie Green Zebras w przetwórstwie roślin oraz posiadaną bogatą linię technologiczną spółka miała odpowiednie kompetencje i zasoby do przeprowadzenia testów, a następnie zwiększenia skali produkcji.

- Poza doświadczeniem i umiejętnościami wyróżnikiem Green Zebras jest także podejście do klienta. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów i wspieramy ich w przeprowadzeniu prac B+R oraz w poukładaniu produkcji. Cieszymy się, że po raz kolejny ten model zadział i przełożył się na stałą umowę przetwórczą. Z ogromnym zaangażowaniem podchodzimy do tej współpracy, ponieważ jesteśmy świadomi, jakie korzyści niosą ze sobą produkty końcowe - dodaje prezes zarządu Green Zebras, dr inż. Ewelina Pawlus-Czerniejewska.

Surowiec dostarczany przez Grupę Feniks 2050 posiada najlepsze białko wśród wszystkich zbóż
i najwyższy poziom tłuszczów. Owies z upraw eksperymentalnych osiąga do 10% zawartości tłuszczu
i zawiera bardzo dużo beta-glukanu. - Jesteśmy w stanie w samym zbożu przekroczyć 6% tego związku -  zaznacza Łukasz Pietrzkiewicz. Green Zebras przyczynia się do powstania wysokiej jakości produktu, który zrewolucjonizuje rynek produktów weterynaryjnych i przyniesie ogromne korzyści zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. Optymizmem napawają wyniki badań klinicznych, które pokazują, że konie ulegały wyleczeniu przy zastosowaniu w terapii konkretnej dawki preparatu z beta-glukanem (QUUS).

Zgodnie ze strategią rozwoju Green Zebreas szykuje się także do rozpoczęcia działalności w branży farmaceutycznej. Green Zebras planuje najpóźniej w 2025 roku uzyskać certyfikat GMP (Good Manufacturing Practice). Uzyskanie statusu wytwórcy zwiększy przewagę konkurencyjną spółki oraz umożliwi wykorzystanie wytwarzanych materiałów wyjściowych do produkcji suplementów oraz produktów leczniczych, potwierdzając tym samym ich najwyższą jakość. Proces certyfikacji trwa średnio od 12 do 18 miesięcy. Spółka planuje, że pierwszą rośliną z której w warunkach GMP będzie wytwarzany ekstrakt jako materiał wyjściowy będzie rumianek. Po uzyskaniu certyfikatu rozszerzenie zakresu wytwarzania ekstraktów na inne rośliny w przyszłości będzie objęte już krótszym procesem certyfikacji.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus