Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

W serwisie Pracuj.pl opublikowano w pierwszym półroczu 396 tys. ogłoszeń o pracę

Udostępnij

Serwis Pracuj.pl zamknął pierwsze półrocze z 396 000 ogłoszeń o pracę, po raz kolejny pobijając rekordy w zakresie liczby aktywnych klientów (pracodawców) oraz liczby aplikacji wysyłanych przez kandydatów (pracowników).

Najważniejsze informacje:

  • W pierwszej połowie 2024 roku na Pracuj.pl opublikowano 396 000 ofert pracy.
  • 59 125 - ponownie wzrosła liczba nowych aktywnych klientów w skali rok do roku, stanowiąc kolejny rekordowy okres.
  • O 18% wzrosła liczba aplikacji w Pracuj.pl w tym okresie w ujęciu rok do roku.
  • Sprzedaż utrzymała pozycję najpopularniejszej specjalizacji, osiągając 19% udziału we wszystkich ogłoszeniach.
  • TOP5 poszukiwanych specjalizacji w Pracuj.pl stanowiły sprzedaż, praca fizyczna, IT, obsługa klienta i finanse.
  • Najbardziej aktywne pod kątem rekrutacji były firmy z sektora sprzedaży B2C. Branża odpowiadała za 9% ofert pracy.
  • 63% ogłoszeń stanowiły oferty pracy stacjonarnej, wskazując na to, że wiele firm wraca do biur.
  • 62 000 ofert było kierowanych do pracowników fizycznych, stanowiąc 16% ofert w serwisie.
  • 15% stanowiły oferty dotyczące osób na początkowych szczeblach zatrudnienia (stażystów, praktykantów, młodszych specjalistów i asystentów).

Za nami kolejne sześć miesięcy obserwacji dynamicznych zmian gospodarczych i ich wpływu na rynek pracy. Pewne trendy, które pojawiały się w latach 2022 i 2023, dziś widzimy w pełnej krasie. Są to między innymi istotne zmiany na rynku IT. Sytuacja na nim, w porównaniu do innych gałęzi rynku, uległa największej transformacji w ostatnich miesiącach, a popyt na pracowników zmalał względem wcześniejszych lat. Możemy śmiało powiedzieć, że sytuacja gospodarcza rzuciła cień na część branż w ostatnich kwartałach, ale z kolei inne wzmacniają swoją pozycję, korzystając z zachodzących zmian. Wzrosty widoczne są m.in. w obszarze pracy fizycznej, gdzie liczba ogłoszeń wzrasta. Na szczególną uwagę zasługuje również liczba składanych aplikacji – w Pracuj.pl po raz kolejny zanotowaliśmy rekord aktywności kandydatów. Stale rośnie także liczba klientów serwisu, a to oznacza, że aktywni pozostają także pracodawcy - komentuje Rafał Nachyna, Dyrektor Operacyjny i Członek Zarządu GPP (GRUPRACUJ)

Specjalizacje poszukiwane w H1 2024 roku

W pierwszej połowie 2024 roku najpopularniejszą specjalizacją (według wiodącej specjalizacji, wskazanej przez pracodawcę w ogłoszeniu) pozostaje sprzedaż, z podobnym udziałem we wszystkich ofertach pracy jak w analogicznym okresie rok wcześniej. Zmiany widać jednak na kolejnych miejscach. Pierwsze miesiące 2024 roku podtrzymują tendencję sektora IT do ograniczonej skali rekrutacji – oferty pracy dla tej specjalizacji stanowiły 9% wszystkich ofert, w porównaniu do 13% z pierwszego półrocza 2023 roku. Najbardziej zyskała praca fizyczna – oferty z tej kategorii stanowią już 16% wszystkich ogłoszeń o pracę. Obecnie to druga najpopularniejsza poszukiwana przez pracodawców specjalizacja na Pracuj.pl. Ma na to wpływ także budownictwo, które w efekcie rosnącej liczby inwestycji i poprawy sytuacji gospodarczej, jako branża nadal pozostaje na fali wznoszącej. Na czwartym miejscu, za wspomnianym już IT, znalazła się obsługa klienta – ogłoszenia poszukujące specjalistów w tym zakresie stanowiły w pierwszej połowie 2024 roku 7% wszystkich ogłoszeń, wobec 6% w początkowych sześciu miesięcy 2023 roku. Na piąte miejsce wśród najczęściej rekrutowanych specjalizacji spadł obszar finansów. W pierwszych dwóch kwartałach 2023 roku stanowiły one 9% wszystkich ofert – obecnie 6%.

Pracuj.pl_Najczęściej rekrutowane specjalizacje.png

Branże z największym udziałem ofert na Pracuj.pl w I półroczu 2024

W raporcie „Rynek Pracy Specjalistów H1 2024” analizujemy także aktywność rekrutacyjną firm na podstawie profilu ich działalności. W tym rozdziale, zamiast koncentrować się na specjalizacjach poszukiwanych kandydatów, badamy branże, z których pochodzą pracodawcy zamieszczający ogłoszenia. Dzięki temu możemy określić, które sektory były najbardziej aktywne w rekrutacji w danym okresie.

Analiza I półrocza 2024 wykazała pewne różnice w udziale ofert najbardziej aktywnych branż w porównaniu do analogicznego okresu z ubiegłego roku. Co ciekawe, udział ogłoszeń o pracę pochodzących od podmiotów z branży finansów i bankowości zmniejszył się nieznacznie, ale na tyle, że status najaktywniejszej branży zyskała sprzedaż B2C (handel detaliczny). Branże te reprezentują ten sam udział procentowy, przewaga liczbowa należy jednak do sprzedaży.

Zarówno produkcja FMCG oraz budownictwo/inżynieria pozostają na zbliżonym poziomie i udział firm z tych obszarów w liczbie ofert pracy się nie zmienił w stosunku do pierwszych miesięcy 2023 roku. Wzrósł udział pracodawców z sektora handlu hurtowego B2B – o jeden punkt procentowy w stosunku do pierwszego półrocza 2023, z 5% do 6%. Branża ta zamyka listę 5 najbardziej aktywnych rekrutacyjnie branż.

Pracuj.pl_Najczęściej rekrutowane specjalizacje.png

Istotny wzrost aktywności kandydatów

W serwisie Pracuj.pl na przestrzeni pierwszych sześciu miesięcy 2024 roku zanotowano kolejne, istotne wzrosty w zakresie aktywności kandydatów. Liczba kliknięć w przycisk  „Aplikuj” utrzymuje się na wysokim poziomie od wielu miesięcy, istotny wzrost w tym zakresie zanotowano już w raporcie „Rynek Pracy Specjalistów” podsumowującym ubiegły rok (wzrost o 14% rok do roku).

W pierwszym półroczu 2024 roku kandydaci klikali w przycisk „Aplikuj” aż o 18% częściej niż miało to miejsce w analogicznym okresie 2023 roku.

Pracuj.pl_Aktywność kandydatów.png

Ta sytuacja ma swoje odzwierciedlenie w ustaleniach najnowszego badania serwisu Pracuj.pl, przeprowadzonego w marcu 2024 r. na próbie 2120 respondentów. Wynika z niego, że coraz większa część społeczeństwa aktywnie rozważa zmianę miejsca zatrudnienia. Zjawisko to pokazuje, jak bardzo zmieniły się nasze podejście i oczekiwania wobec pracy na przestrzeni ostatnich lat. O ile jeszcze w pierwszych miesiącach 2023 roku 41% respondentów badania Pracuj.pl deklarowało, że poszukują  obecnie nowej pracy lub planują w najbliższym czasie zmienić obecną, o tyle w najnowszym pomiarze – po sześciu miesiącach od poprzedniego – ta liczba wzrosła do 44%.

Niezmiennie największy odsetek osób planujących zmiany w życiu zawodowym na przestrzeni najbliższych miesięcy charakteryzuje najmłodszą grupę odbiorców. W grupie wiekowej 18-24 lat pracę zamierza w najbliższym czasie zmienić 56% respondentów, a w grupie pracowników w wieku 25-34 lata odsetek ten wynosi 54%.

Poza respondentami deklarującymi aktywne poszukiwanie nowego miejsca pracy, aż 85% badanych wskazuje, że są otwarci na nowe, ciekawe oferty pracy, jeśli takie pojawiłyby się w najbliższych miesiącach. W tym wypadku zaobserwować możemy niewielki wzrost z poziomu 84% respondentów otwartych na oferty w poprzednim pomiarze.

Oferty najbardziej popularne wśród kandydatów

W zakresie wyborów kandydatów można zaobserwować bardziej dynamiczne zmiany niż dotychczas. Choć nadal najchętniej aplikują oni na stanowiska związane ze sprzedażą, to ten wybór nie pozostawia już innych branż daleko w tyle, a podział staje się bardziej wyrównany.

W pierwszej połowie 2024 roku kandydaci najczęściej aplikowali na stanowiska związane ze sprzedażą (16% wszystkich kliknięć w przycisk „Aplikuj”), jednak niemal dokładnie tyle samo aplikacji wysłali na ogłoszenia o pracę w administracji biurowej (15%). Wzrosty widać także w zakresie pracy fizycznej, na którą kandydaci aplikowali nieco częściej niż w ubiegłych latach. Specjalizacja ta odpowiada za 10% ogółu aplikacji w Pracuj.pl w pierwszych sześciu miesiącach 2024 roku. 9% udziału przypadło ofertom z zakresu obsługi klienta, również notującej istotne wzrosty rok do roku. Kolejne 9% i również istotny wzrost aplikacji widoczny jest w sektorze IT, gdzie mimo spadku liczby ofert, zainteresowanie pracą nie maleje. Warto także zwrócić uwagę, że z uwagi na wypłaszczenie różnic w liczbach aplikacji w 2024 roku, choć ogłoszenia z zakresu finansów i ekonomii notują niższy udział procentowy w ofertach, to sama liczba kliknięć w „Aplikuj” rok do roku jest wyższa w tej kategorii.

Pracuj.pl_Specjalizacje, na które aplikowali kandydaci.png

Stabilizacja i wzmocnienie znaczenia pracy stacjonarnej

W ostatnich miesiącach obserwujemy istotne zmiany w modelach wykonywania obowiązków zawodowych. Analiza rynku pracy wskazuje na spadek liczby ofert pracy zdalnej, co może sugerować wyczerpanie potencjału tego modelu po okresie intensywnej ekspansji wywołanej pandemią. Jednocześnie, liczba ofert pracy hybrydowej pozostaje na względnie stałym poziomie, co świadczy o utrzymującym się zainteresowaniu pracodawców modelem mieszanym, łączącym zalety pracy zdalnej i stacjonarnej. Najbardziej zauważalny jest jednak wzrost liczby ofert pracy stacjonarnej, co może wskazywać na stopniowy powrót do tradycyjnych form wykonywania obowiązków i większe zaufanie do pracy w biurze. Wnioski z tych obserwacji sugerują, że choć praca zdalna i hybrydowa nadal będą odgrywać ważną rolę, to jednak wiele firm decyduje się na powrót do modeli stacjonarnych, co może być efektem chęci zwiększenia kontroli nad procesami biznesowymi oraz intensyfikacji działań sprzyjających integracji zespołów.

Pracuj.pl_Modele pracy.png

Jak wynika z najnowszego badania Pracuj.pl, respondentom najlepiej odpowiadają modele zakładające miks możliwości i decydowanie o miejscu wykonywania obowiązków w oparciu o bieżące potrzeby – większość Polaków preferuje hybrydowy model pracy. Aż 49% respondentów wskazało, że swoje zadania chcieliby wykonywać właśnie w takim mieszanym modelu, częściowo poza siedzibą firmy, a częściowo na miejscu. W tej grupie 29% badanych deklaruje, że chcieliby hybrydy z przewagą pracy zdalnej, a 20% oczekuje przewagi pracy stacjonarnej.

Co ciekawe, duży odsetek badanych Polaków deklaruje jednak chęć pracy z siedziby firmy w pełnym wymiarze. Aż 35% respondentów wskazuje, że preferują model wykonywania obowiązków w pełni stacjonarnie. Najmniejszy odsetek badanych z kolei deklaruje chęć pracy całkowicie zdalnej – deklarację zainteresowania pracą wyłącznie spoza siedziby firmy wyraża 16% wszystkich respondentów.

Pracownicy fizyczni na wagę złota

W pierwszych sześciu miesiącach 2024 roku pracownicy fizyczni byli drugą najczęściej poszukiwaną kategorią pracowników. Bardziej popularni okazali się tylko specjaliści od sprzedaży.

Pracuj.pl_Pracownicy fizyczni.png

Obserwowane wzrosty w zakresie zapotrzebowania na pracowników fizycznych niewątpliwie związane są między innymi z tym, że także sektor budowlany odnotował intensywny rozwój, zarówno w zakresie inwestycji mieszkaniowych, jak i infrastrukturalnych. Również w przemyśle, zwłaszcza w branżach takich jak samochodowa, meblarska i spożywcza, wzrost produkcji wymagał większej liczby pracowników do obsługi linii produkcyjnych i montażowych.

Wybór ofert pracy dla młodych i wchodzących na rynek pracy

Na podobnym poziomie względem ubiegłych lat utrzymuje się oferta skierowana do najmłodszej grupy pracowników. Ogłoszenia o pracę dla osób na początkowych szczeblach kariery w I półroczu 2024 roku stanowiły 15% wszystkich ofert opublikowanych w serwisie Pracuj.pl w tym okresie.

Pracuj.pl_Praca dla początkujących.png

Oferta dla młodych utrzymuje się na stabilnym poziomie, a chętnych do pracy nie brakuje. Jak wskazują dane z najnowszego badania Pracuj.pl, przeprowadzonego w marcu 2024 roku, aż 62% najmłodszych badanych wierzy, że w ciągu najbliższych lat znajdą pracę świetnie dopasowaną do swoich oczekiwań. Co więcej, przedstawiciele generacji Z są otwarci na zmiany i poszukiwania najlepszego dla nich miejsca zatrudnienia. 58% przedstawicieli tej generacji spodziewa się, że w swojej karierze zmienią oni pracę co najmniej kilka razy. 53% z nich z kolei uważa, że w życiu będą wykonywać kilka zupełnie różnych zawodów. Ponad połowa najmłodszych pracowników (51%) jasno wskazuje: nie chcę spędzić całej kariery w jednym miejscu pracy.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus