Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Captor Therapeutics ma zgodę na dofinansowanie drugiej fazy projektu CT-01

Udostępnij

CTX (CAPTORTX), firma biofarmaceutyczna zajmująca się rozwojem leków opartych na celowanej degradacji białek (Targeted Protein Degradation, TPD), otrzymała od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju („NCBiR”) informację o wybraniu do finansowania w zakresie drugiej fazy projektu CT-01 pt.: ” Opracowanie i rozwój kandydata na lek w terapii raka wątrobowokomórkowego, pozwalającego na wyeliminowanie nowotworowych komórek macierzystych, poprzez indukowaną degradację onkogennego czynnika transkrypcyjnego – faza II”.

- Z nieukrywaną satysfakcją przyjmujemy pozytywne rozpatrzenie naszego protestu przez NCBiR. Otrzymane finansowanie w wysokości 6,8 mln zł zostanie przeznaczone na dalszy rozwój tego szczególnie ważnego projektu, który jednocześnie jest najbardziej zaawansowanym w portfolio Captor Therapeutics. Kończymy właśnie przygotowywanie leku w formie kapsułek, czyli najmniejszej dostępnej dawki. Kolejnym krokiem w projekcie CT-01 jest złożenie wniosku CTA i przeprowadzenie badań klinicznych, co jest planowane w najbliższych miesiącach – komentuje
dr Tom Shepherd, prezes zarządu Captor Therapeutics.

W listopadzie 2023 r. Spółka złożyła do NCBiR wnioski o fazowanie i przedłużenie projektów CT-01 (przedłużenie projektu do 31.03.2026, z kwotą dofinansowania do wykorzystania równą 6,766,157.95 zł) oraz CT-03 (przedłużenie projektu do 31.07.2026, z kwotą dofinansowania do wykorzystania równą 4,976,940.75 zł). Pierwsza informacja otrzymana przez Spółkę od NCBiR dotyczyła: wybrania jedynie projektu CT-03 i odrzucenia wniosku o dofinansowanie drugiej fazy CT-01 pomimo spełnienia 10 z 11 kryteriów. Spółka nie zgodziła się z podstawami odmowy finansowania i złożyła w tej sprawie protest, który został pozytywnie rozpatrzony.

Celem projektu CT-01 jest opracowanie, przy wykorzystaniu technologii celowanej degradacji białek, kandydata na lek, który zatrzyma postęp raka wątrobowokomórkowego i przyniesie znaczące korzyści kliniczne dla pacjentów.  Pierwotny rak wątroby jest szóstym pod względem częstości występowania nowotworem i czwartą najczęstszą przyczyną zgonów spowodowanych nowotworami na świecie. Większość (80–90%) nowotworów wątroby to rak wątrobowokomórkowy (HCC, hepatocellular carcinoma), który powstaje m.in. w przebiegu przewlekłej choroby wątroby.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus