Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

BM Banku Millennium: Forte – komentarz po konferencji dotyczącej wstępnych wyników za 1Q24

Udostępnij

FTE (FORTE) podało wstępne, wybrane dane za 1Q’24. Świadczą one, że firma ma za sobą kolejny kryzysowy kwartał. Czynniki rynkowe w branży meblowej w całej Europie pozostają negatywne, a zarząd nie spodziewa się powrotu koniunktury w najbliższych miesiącach, natomiast swoje działania zamierza koncentrować na zwiększeniu udziału w rynku. W 1Q’24 przychody spadły o 15,9% i był to już siódmy spadkowy kwartał z rzędu. W ujęciu ilościowym Forte sprzedało o 19,4% mniej paczek mebli, a średnia cena za paczkę uległa obniżeniu o 4,4% r/r. Celem na kolejne 12 miesięcy jest uzyskanie sprzedaży na tym samym poziomie, co w 12 poprzednich. Najbliższy moment, kiedy może dojść do zmiany obrazu rynku mebli to początek kolejnego szczytu sezonu czyli około września.

W obliczu fatalnych wyników kluczowym pozostaje poziom zadłużenia. Na koniec kwartału wyniosło 340 mln PLN, a relacja do EBITDA wyniosła 5,8. Zarząd spółki złożył do banków finansujących wnioski o uzyskanie zgód na poziom wskaźnika dług/EBITDA na poziomie 6,8, na co banki wstępnie wyraziły zgody.

Pozostałe istotne informacje podane podczas konferencji:

  • W styczniu i lutym ilości sztuk realizowanych paczek mebli były nieznacznie niższe od realizowanych w analogicznych miesiącach przed rokiem, natomiast marzec był wyraźnie gorszy (366 tys. szt. vs 533 tys. szt. w mar’23). Według zarządu odpowiada to obrazowi spadku liczby klientów w sklepach na wszystkich europejskich rynkach.
  • Sprzedaż zewnętrzna płyt produkowanych przez Tanne była wyższa pod względem ilości o 70% r/r, ale zrealizowana marża była niższa o 36%. Przychody z tego tytułu wyniosły 34,2 mln PLN vs 32,2 mln PLN przed rokiem.
  • Produkcja płyt w Tanne odbywa się w ograniczonym zakresie, nawet poniżej 5 dni w tygodniu i wg spółki tak samo jest u innych producentów. Zarząd spodziewa się trwania tej sytuacji co najmniej do września br.
  • Cena drewna w zimie była stabilna, za wyjątkiem aukcji, w których brały ciepłownie. Jego zapasy w firmie równoważne są około 6 tyg. produkcji. Oczekiwana jest stabilizacja cen do września.
  • Analogicznie do tego samego terminu spodziewa się stabilnych cen płyt.
  • Spółka mocno ścięła koszty wynagrodzeń i podniesienie płacy minimalnej w pełni przełoży się na wzrost tej pozycji. Spodziewa się jednak niższych kosztów energii i w związku z tym prognozuje utrzymanie kosztu na paczkę na niezmienionym poziomie.
  • Zapewnia, że walka o udziały w rynku nie oznacza obniżania cen. Głównym narzędziem jest oferowanie prostszych i przez to tańszych mebli, a takie są obecnie bardziej poszukiwane.
  • Od kwietnia Forte objęło konsolidacją spółkę Specific, która w ostatnich 12 miesiącach wypracowała 120 mln PLN przychodów i 14 mln EBITDA, co pozytywnie wpłynie na dynamiki w 2Q’24.
  • Pierwsze sprzedaże w asortymencie mebli kuchennych spodziewane są z początkiem 2025 roku.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus