Przychody netto wrocławskiej spółki przekroczyły 530 mln złotych, przy rekordowym wyniku netto powyżej 40 mln. Również rezultaty na poziomie skonsolidowanym, pomimo wyników jednej ze spółek zależnych, wykazują dodatnią dynamikę i wysoką wartość. Wypłacona w lipcu dywidenda oraz konsekwentna realizacja ogłoszonej strategii przyczyniły się do ponad trzykrotnego wzrostu kapitalizacji giełdowej, wzrostu obrotów walorami Spółki oraz przyjęcia ELT (ELEKTROTI) do indeksu sWIG80.
„Wejście w nowe nisze rynkowe oraz twórczy rozwój innowacyjnych i atrakcyjnych dla odbiorców usług i rozwiązań pozwoliły nam na 25% wzrost przychodów i rekordowy, bo prawie 80%, wzrost wyniku w stosunku do i tak już bardzo dobrego 2022 roku.” – mówi Prezes Zarządu Artur Więznowski. Istotny, choć jednorazowy, wpływ na wyniki na poziomie skonsolidowanym miały problemy spółki zależnej ZEUS S.A.. „Sytuacja ZEUS obciążyła wyniki Grupy stratą rzędu ponad 20 mln PLN. Jednak przychody na poziomie Grupy sięgają 550 mln PLN a zyski przypadające na podmiot dominujący, nawet po zaksięgowaniu strat odnotowanych w ZEUS, przekroczyły 22 mln PLN czyli poziomy tak z roku 2022, jak i z lat wcześniejszych. Większość strat ZEUS SA w żaden sposób nie obciąża przepływów pieniężnych pozostałych podmiotów Grupy, a ustanowienie tymczasowego nadzorcy sądowego i następnie sprzedaż akcji ZEUS SA oznaczają, że ujemne kapitały własne netto wygenerowane przez tę spółkę ulegną odwróceniu już w pierwszym kwartale 2024 roku. Tym samym absolutna większość omawianych strat zniknie trwale ze sprawozdań Grupy ELEKTROTIM” – podkreśla Więznowski.
W ocenie Spółki tak dobre wyniki są konsekwencją dywersyfikacji obsługiwanych rynków i mimo zmniejszonego w 2023 roku udziału kontraktu na budowę zapory perymetrycznej na granicy polsko-białoruskiej, to działalność w innych segmentach, szczególnie energetycznym, zapewniła Spółce dynamiczny wzrost. „Zrealizowaliśmy szereg modernizacji dla PGE Energetyka Kolejowa i kontynuowaliśmy naszą obecność w sektorze OZE, realizując znaczące wartościowo projekty fotowoltaiczne. Zwiększyliśmy również nasze obroty z renomowanymi i rozpoznawalnymi partnerami współpracującymi z nami od wielu lat, jak Tauron, Enea, Nestle, PCC Rokita czy KGHM. Kontynuowaliśmy ekspansję w zakresie naszych usług serwisowych i inwestycyjnych zaspokajających potrzeby dolnośląskich gmin i miast. W coraz większym zakresie obsługujemy segment resortów kluczowych dla obronności Polski.” – mówi Dariusz Kozikowski, Członek Zarządu i Dyrektor Operacyjny ELEKTROTIM S.A.
Zauważalne na rynku spowolnienie Zarząd traktuje jako zjawisko chwilowe, które zamierza wykorzystać na stabilizację struktur i przygotowanie zasobów pod realizację nowych projektów. „Umowa na zabezpieczenie kolejnego odcinka granicy oraz kontrakty podpisane w I kwartale tego roku stabilizują nasz portfel zamówień na poziomie przekraczającym 600 mln złotych. Uważamy, że większość rynków na których działamy doświadczy w nadchodzących latach dynamicznego wzrostu. Dotyczy to transformacji sektora energetycznego, w tym rozwoju segmentu OZE i energetyki jądrowej, wzrostu wydatków na obronność i zabezpieczenie infrastruktury krytycznej oraz granic Unii Europejskiej, modernizacji sieci kolejowej i transportu miejskiego oraz – zasilanych z KPO – wydatków samorządów na optymalizację rozwiązań komunikacyjnych i nowoczesne i estetyczne (czego wymaga rozwój turystyki) oświetlenie. Do tego dochodzą plany budowy i modernizacji zakładów przemysłowych w ramach europejskiego łańcucha dostaw. Wszystkie te rynki są podstawą wzrostu i sukcesu ELEKTROTIM SA”. – podsumowuje Prezes Więznowski.