Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Enea, Energa, PGE, i PGNiG Termika złożyły nową ofertę na aktywa EDF w Polsce

Udostępnij

ENA (ENEA), ENG (ENERGA), Polska Grupa Energetyczna (PGE) i PGNiG Termika - spółka zależna Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGN (PGNIG)) - złożyły EDF International SAS nową ofertę na zakup akcji i udziałów w spółkach należących do EDF w Polsce, posiadających konwencjonalne aktywa wytwórcze oraz prowadzących działalność usługową, podały spółki.

"Złożenie nowej oferty przez partnerów biznesowych nastąpiło w związku ze zbliżającym się terminem zakończenia obowiązywania oferty złożonej 16 września b.r." - czytamy w komunikacie. 

Nowa oferta będzie ważna przez 90 dni od daty złożenia i jest uzależniona m.in. od wyników badania due diligence, które będzie podstawą do podjęcia dalszych decyzji dotyczących ewentualnej transakcji, podano także.

Pod koniec października EDF przyznał czeskiemu holdingowi EPH wyłączność negocjacyjną w związku z procesem sprzedaży Elektrowni Rybnik. W sprawie zbycia pozostałych aktywów - ośmiu elektrociepłowni i czterech małych sieci ciepłowniczych - EDF rozmawia z IFM Investors.

Enea, Energa, PGE i PGNiG Termika złożyły 16 września wstępną, niewiążącą ofertę na zakup akcji i udziałów w spółkach należących do EDF w Polsce, w szczególności Elektrowni Rybnik, elektrociepłowni w Krakowie, Gdańsku, Gdyni, elektrociepłowni i sieci ciepłowniczej w Toruniu, w aglomeracji wrocławskiej, w Zielonej Górze oraz inwestycji w blok gazowy w Toruniu.

EDF ma 10-proc. udział w rynku energii elektrycznej i 15-proc. udział w rynku ciepła sieciowego w Polsce.

W obrębie grupy kapitałowej Enea funkcjonują trzy wiodące podmioty, tj. Enea (obrót energią elektryczną), Enea Operator (dystrybucja energii elektrycznej) oraz Enea Wytwarzanie (wytwarzanie energii elektrycznej). Spółka jest notowana na GPW od 2008 r.

Grupa Energa to trzeci największy operator systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii, a także trzeci największy sprzedawca energii elektrycznej do odbiorców końcowych w 2015 r. Akcje spółki od grudnia 2013 r. są notowane na GPW.

Grupa kapitałowa PGE jest liderem sektora z ok. 40-proc. udziałem w rynku wytwarzania konwencjonalnego, 30-proc. w sprzedaży dla klientów końcowych (5,2 mln odbiorców indywidualnych i biznesowych) oraz ok. 12-proc. w OZE. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus