Ponad połowa Polaków (55%) odkłada pieniądze na nieprzewidziane wydatki, tzw. "czarną godzinę". To znacznie więcej niż przed rokiem, kiedy takiej odpowiedzi udzieliła tylko jedna trzecia ankietowanych (34%), wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Deutsche Bank.
"Rzadziej niż we wcześniejszych badaniach deklarujemy natomiast, że odkładamy pieniądze na edukację dzieci, nowe mieszkanie lub dostatnią emeryturę. Na tę ostatnią, poza obowiązkowymi składkami gromadzi środki zaledwie co piąty Polak (21,7%)" - czytamy w komunikacie.
Wyniki badania pokazują, że podobnie jak przed rokiem, Polacy najchętniej odkładają pieniądze na tzw. "czarną godzinę". O ile jednak w sondażu przeprowadzonym rok wcześniej na tę odpowiedź wskazała jedna trzecia respondentów (34%), to w tym roku była to już ponad połowa (55%).
"Jednoznacznie pozytywne wskaźniki ekonomiczne, niekoniecznie muszą przekładać się od razu na tak samo optymistyczne postawy większości Polaków w życiu codziennym. Na zwiększenie obaw przed konsekwencjami finansowymi niespodziewanych zdarzeń losowych, mógł mieć wpływ np. brak stałej umowy o pracę lub obawa przed jej utratą, czy ogólne, niekoniecznie zasadne zaniepokojenie sytuacją rynkową w Polsce" - powiedziała dyrektor zarządzająca obszarem bankowości detalicznej i inwestycyjnej Monika Szlosek, cytowana w komunikacie.
Na "czarną godzinę" częściej oszczędzają kobiety niż mężczyźni (na ten cel odkłada pieniądze 67% kobiet i 42% mężczyzn). Tego typu niespodziewanych wydatków obawiają się głównie najstarsi ankietowani:73% osób w wieku 55-64 lata i 74% osób powyżej 65. roku życia, podano także.
"Podobnie, jak rok wcześniej, edukacja dzieci to drugi najczęściej wskazywany przez respondentów cel oszczędzania. Warto jednak zauważyć, że odpowiedź ta uzyskała mniej wskazań niż poprzednio (spadek z 25% do 17%)" - czytamy w komunikacie.
Nieco częściej z kolei niż poprzednio badani deklarowali, że oszczędzają pieniądze na zakup nowego samochodu (wzrost z 8 do 9%), podano także.
Badanie było elementem raportu Deutsche Bank: "Portret finansowy Polaków 2015. Plany na 2016 r."