Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Medicalgorithmics z nową umowę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Udostępnij

MDG (MEDICALG), medtech wchodzący w skład indeksu sWIG80, rozszerza swoją obecność na Bliskim Wschodzie. Spółka podpisała umowę z Canadian Cardiac Centre i dostarczy kompleksowy system do diagnostyki arytmii serca dla nowego centrum kardiologicznego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W skład systemu wejdą urządzenia PocketECG oraz platforma diagnostyczna oparta na sztucznej inteligencji (AI).

Nowy partner Medicalgorithmics to sieć centrów diagnostycznych z Kanady, specjalizująca się w kardiologii. Firma, na czele której stoi utytułowany i uznany w Kanadzie oraz na Bliskim Wschodzie kardiolog - prof. Wadea Tarhuni - wybrała polską spółkę na strategicznego partnera technologicznego w ekspansji na rynkach państw arabskich. Pierwsze centrum kardiologiczne Canadian Cardiac Centre w tym regionie powstało w Szardży. Zgodnie z umową, Medicalgorithmics zapewni mu kompleksowe wsparcie w obszarze diagnostyki arytmii serca, dostarczając urządzenia do monitoringu jego pracy PocketECG oraz wspierane przez AI oprogramowanie do analizy danych EKG. Jak partner technologiczny polska spółka będzie współpracowała z Canadian Cardiac Centre w dalszym rozwoju biznesu na Bliskim Wschodzie. 

- Canadian Cardiac Centre doskonale zna możliwości naszej technologii z rynku kanadyjskiego i docenia jej wysoką efektywność diagnostyczną i operacyjną. System sztucznej inteligencji Medicalgorithmics poprawia wydajności procesu analizy sygnałów EKG, optymalizując czasu pracy techników i przyśpieszając proces generowania raportów. Wykrywa także 26 rodzajów arytmii, co jest jednym z najlepszych rezultatów na świecie. To sprawiło, że od samego początku Canadian Cardiac Centre chciał z nami współpracować podczas ekspansji na Bliski Wschód. Cieszymy się, że będziemy mieli okazję wspierać rozwój biznesu partnera w tym regionie. Państwa takie jak Zjednoczone Emiraty Arabskie zaliczają się do światowej czołówki, jeśli chodzi o zapotrzebowanie na usługi diagnostyki kardiologicznej, sposób ich finansowania czy wykorzystania nowoczesnych technologii – mówi Jarosław Jerzakowski, członek zarządu Medicalgorithmics, odpowiedzialny za operacje i sprzedaż.

Dla Medicalgorithmics jest to drugiej partnerstwo na Bliskim Wschodzie. Od września 2019 roku spółka świadczy usługi diagnostyki w zakresie arytmii serca dla klienta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz sąsiednim Omanie. Procedury badania holterowskiego (mobile cardiac telemetry) w ZEA są refundowane na podobnych zasadach, jak to ma miejsce np. w USA.

Choroby sercowo-naczyniowe to główna przyczyna zgonów na Bliskim Wschodzie. Do wzrostu liczby zachorowań przyczynia się epidemia otyłości i siedzący tryb życia. To powoduje, że z roku na rok rosną wydatki na procedury i badania kardiologiczne. W samych Zjednoczonych Emiratach Arabskich wartość rynku terapii chorób serca jest szacowana na ponad 800 milionów USD rocznie, a na migotanie przedsionków choruje ok. 180 tys. osób.

Zgodnie z ogłoszoną w czerwcu 2023 roku strategią rozwoju, stworzoną z udziałem głównego akcjonariusza Medicalgorithmics – Biofund Capital Management LLC – spółka zmieniła swój model biznesowy. Odeszła od oferowania wyłącznie zamkniętego systemu AI diagnostyki kardiologicznej, powiązanego z własnymi urządzeniami do monitorowania pracy serca. W nowej strategii stawia na sprzedaż platformy do analizy sygnałów EKG wraz z autorskim systemem AI jako samodzielnym produktem oraz ich integrację z urządzeniami i systemami IT partnerów. Oprogramowanie Medicalgorithmics może być licencjonowane przez klientów, a spółka będzie otrzymywać wynagrodzenie w różnych modelach, w tym w opartym o liczbę wykonanych analiz danych EKG. Medtech rozwija także technologię VCAST, dzięki której w nieinwazyjny sposób z wykorzystaniem sztucznej inteligencji będzie można diagnozować chorobę wieńcową.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus