Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Grupa Azoty S.A. podpisała Aneks do Porozumienia z 13 instytucjami finansującymi

Udostępnij

Grupa Azoty S.A. zawarła w imieniu własnym oraz spółek z Grupy Kapitałowej Grupa Azoty Aneks do Porozumienia z 2 lutego br. Podpisanie dokumentu umożliwi wypracowanie długoterminowego planu restrukturyzacji Grupy Azoty.

Zgodnie z podpisanym dokumentem zapewnione zostało dalsze utrzymanie dostępności limitów w ramach Umów o Finansowanie i niepodejmowanie przez Instytucje Finansujące działań mających na celu anulowanie lub zredukowanie dostępnych limitów Umów o Finansowanie. Na podstawie Aneksu, okres obowiązywania Porozumienia z 2 lutego br. został wydłużony z pierwotnie wskazanego 27 lutego br. do 25 marca br. Po wydłużeniu okresu dostępności jednego z kredytów obrotowych do przynajmniej 26 marca 2024, okres obowiązywania Porozumienia zostanie wydłużony do 26 marca 2024 r. Zawarcie Aneksu zapewnia również niewykorzystywanie określonych praw wynikających z Umów o Finansowanie w związku z ich naruszeniem lub potencjalnym naruszeniem w okresie obowiązywania Porozumienia.

Sytuacja finansowa, w której znajduje się Grupa Azoty - szczególnie po ostatnich raportowanych kwartałach i odnotowywanych rekordowych poziomach strat netto - stawia przed Grupą wiele wyzwań. Podpisany Aneks pozwala nam kontynuować prace nad wypracowaniem długoterminowego planu restrukturyzacji, który jest niezbędny, aby ustabilizować pozycję finansową Grupy Azoty i w dalszej kolejności prowadzić proces odbudowy w poszczególnych obszarach biznesu. To z kolei przełoży się m.in. na wzrost efektywności kosztowej i konkurencyjności portfolio produktów Grupy

– mówi Członek Rady Nadzorczej delegowany do wykonywania obowiązków Prezesa Zarządu Grupy Azoty S.A. Krzysztof Kołodziejczyk.

W ramach podpisanego Aneksu ATT (GRUPAAZOTY) zobowiązała się do dostarczania określonych dokumentów dla Instytucji Finansujących zgodnie z ustalonym harmonogramem oraz kontynuacji stosowania ustalonych Porozumieniem z 2 lutego br. ograniczeń w dokonywaniu rozporządzeń w zakresie planowanych inwestycji, udzielanych poręczeń lub gwarancji oraz zaciągania zobowiązań finansowych.

Grupa Azoty S.A. podkreśla, że na bieżąco wypełnia wszystkie zobowiązania w zakresie obsługi i spłaty zobowiązań wynikających z Umów o Finansowanie, a dostępne limity tych umów zapewniają płynność oraz bezpieczeństwo finansowania Grupy Azoty i jej zobowiązań wobec dostawców oraz ciągłość działalności.

Aneks do Porozumienia z datą obowiązywania od 28 lutego został podpisany z następującymi instytucjami finansującymi: Powszechną Kasą Oszczędności Bankiem Polskim S.A., Bankiem Gospodarstwa Krajowego, ING Bankiem Śląskim S.A., Santander Bankiem Polska S.A., Caixabank S.A. Oddział w Polsce, BNP Paribas Faktoring sp. z o.o., ING Commercial Finance Polska S.A., Pekao Faktoring sp. z o.o., BNP Paribas Bankiem Polska S.A., Santander Factoring sp. z o.o. i Banco Santander S.A., Oddział we Frankfurcie, a także z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju i Europejskim Bankiem Inwestycyjnym.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus