Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Pekabex: KPO szansą dla branży prefabrykacji

Beata Żaczek, Wiceprezes Zarządu PEKABEX S.A.
Beata Żaczek, Wiceprezes Zarządu PEKABEX S.A.
Udostępnij

PBX (PEKABEX), lider budownictwa systemowego w Polsce spodziewa się, iż przyznanie w postaci środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) będzie olbrzymim wsparciem inwestycji w wielu segmentach branży budowlanej. Szczególny potencjał rozwoju Spółka widzi w sektorze budownictwa społecznego, w tym projektów TBS i mieszkań komunalnych, gdzie mając na uwadze krótki termin wykorzystania środków na realizację inwestycji, będzie preferowane budownictwo modułowe.

Uruchomienie środków w ramach KPO wykreuje podaż na usługi, na której z pewnością skorzysta wiele firm budowlanych w Polsce stając się swego rodzaju beneficjentami pośrednimi. Na dzień dzisiejszy nie są znane jeszcze konkretne cele, na jakie zostaną przekazane środki. Jako Grupa Pekabex widzimy ich uruchomienie jako szczególną szansę, nie tylko ze względu na ożywienie całej gospodarki, ale także konkretnie branży prefabrykacji. Mając na uwadze krótkie terminy na wykorzystanie środków i realizację samych inwestycji (do końca 2026 roku) prefabrykacja stanie się naturalnym wyborem jako technologia realizacji. Nie skrócimy okresów przeznaczonych na pozyskanie pozwoleń i kwestie formalne, ale okres samej realizacji już tak i to kilkukrotnie – mówi Beata Żaczek, Wiceprezes Zarządu PEKABEX S.A.

Środki z KPO mają wspierać również budownictwo społeczne, w tym projekty TBS i mieszkania komunalne. Pekabex, będąc od kilku lat częścią takich inicjatyw, obecnie buduje kilka osiedli w różnych częściach Polski, w tym mieszkania na terenie dawnej bazy Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach przy al. Korfantego. To pierwsza inwestycja katowickiego TBS realizowana metodą prefabrykacji. Na pierwszy tydzień kwietnia planowane jest zawieszenie wiechy na budowie Osiedla TBS. Wmurowanie kamienia węgielnego odbyło się zaledwie 19 października, a efektem końcowym będzie ponad 200 mieszkań w 6 budynkach. Wartość umowy ustalono na 4 proc. przychodów grupy Pekabex według ostatniego opublikowanego rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.

Program KPO to kompleksowy plan składający się z 55 inwestycji i 55 reform, które mają za zadanie wzmocnić polską gospodarkę oraz umożliwić jej sprawniejsze przetrwanie przyszłych kryzysów. Polska, w ramach KPO, otrzyma łącznie 59,8 mld euro (ok. 268 mld zł), z czego 25,27 mld euro (113,28 mld zł) będzie w formie dotacji, a 34,54 mld euro (154,81 mld zł) w postaci preferencyjnych pożyczek. Zgodnie z priorytetami Unii Europejskiej, znacząca część tych środków zostanie przeznaczona na cele związane z ochroną klimatu (46,6 proc.) oraz na rozwój transformacji cyfrowej (21,36 proc.).

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus