ASB (ASBIS) poinformował 2 lutego 2024 r., że w związku ze zbyciem spółek zależnych w Rosji oraz całkowitym zaprzestaniem działalności w tym kraju i związanymi z tym nieprzewidzianymi zdarzeniami jednorazowymi, a także informacjami aktualnie dostępnymi Zarządowi, spółka spodziewa się osiągnąć w roku finansowym 2023, zysk netto po opodatkowaniu w wysokości około 53,0 mln USD. Tym samym Spółka nie osiągnie prognozowanego zysku netto po opodatkowaniu na poziomie 78-82 mln USD.
Poinformowano również, że bez uwzględnienia zdarzeń jednorazowych spółka osiągnęłaby zakładany w prognozie na 2023 rok zysk netto na poziomie 78 mln USD. Spadek zysku netto za 2023 r. o około 25 mln USD wynika z rozliczenia straty na różnicy kursowej w wysokości 11,5 mln USD oraz odpisu z tytułu utraty wartości w wysokości 13,5 mln USD (w tym straty na sprzedaży 1,2 mln USD).
ASBIS nie przewiduje dalszych odpisów związanych z zamknięciem działalności w Rosji.
Na konferencji, która miała miejsce w poniedziałkowy poranek Zarząd podkreślał, że spółka od początku w pełni przestrzegała sankcji nałożonych na Rosję i wstrzymała operacje i rozwój biznesu w Rosji po ataku na Ukrainę. W lutym 2022 r. spółka miała jednak ponad 100 mln USD aktywów ulokowanych w tym kraju (głównie zapasów i należności) i spółka przetransferowywała je powoli oraz uzyskane środki pieniężne ze spływających należności do spółki matki. Teraz nastąpił definitywny moment rozliczenia wyjścia z Rosji.
W 4Q 2023 r. Asbis sprzedał ostatnie 2 spółki zależne działające w tym kraju. Władze rosyjskie w połowie stycznia skonfiskowały jednak sprzedane aktywa w związku z czym kupujący odmówił zapłaty, a Asbis musiał dokonać odpisów, które zostaną uwzględnione w pozostałych kosztach operacyjnych. 11,5 mln USD różnic kursowych, które w 4Q 2023 r. przejdą przez rachunek zysków i strat zgodnie ze standardami rachunkowości to różnice kursowe narosłe przez lata działalności w Rosji, które uwzględnione były w postaci rezerw. Odpis z nimi związany jest niepieniężny, niewpływający negatywnie na wielkość kapitału własnego.
Zarząd podkreślał, że sytuacja nie ma żadnego wpływu na zdolność do wypłaty dywidendy, działalność operacyjną czy przyszłą strategię spółki.
Zdarzenie jest według nas nieznacznie negatywne dla Asbisu – głównie w kontekście zarekwirowania aktywów o wartości ok. 13 mln USD. Pozytywnym jest natomiast definitywne zakończenie działalności w Rosji.