Budowa dwóch własnych instalacji PV o łącznej mocy niemal 19 MWp wkracza w kluczową fazę. Jednocześnie OND (ONDE) prowadzi zaawansowane rozmowy w sprawie sprzedaży projektów.
Realizacja dwóch farm fotowoltaicznych, które prowadzą spółki celowe z Grupy ONDE w ramach działalności deweloperskiej, wchodzi w kluczową fazę. W przypadku położonego na niemal 11 hektarach projektu „Jelenia Góra I” o mocy 6,7 MWp, wszystkie komponenty zostały już dostarczone, a na zbudowanych konstrukcjach trwają instalacje modułów PV. Planowana energetyzacja farmy to pierwsza połowa roku. Docelowo ma ona dostarczać ponad 7400 MWh/rok, co odpowiada zapotrzebowaniu niemal 3000 gospodarstw domowych. Drugi projekt to realizowany na ponad 15 hektarach 12-megawatowy „Jawor”, na którym trwają obecnie montaże konstrukcji pod zamówione już moduły PV. Farma powinna zacząć działać pod koniec wakacji. Jej planowana wydajność to niemal 13000 MWh/rok, czyli tyle, ile zużywa 5200 gospodarstw domowych.
- Zeszły rok pokazał, jak istotny wpływ mają nasze projekty deweloperskie na wyniki osiągane przez spółkę. Chcemy, aby z roku na rok udział tego segmentu rósł i odgrywał coraz ważniejszą rolę w budowaniu wartości ONDE dla akcjonariuszy. . Projekty „Jawor” i „Jelenia Góra I” chcielibyśmy sprzedać jeszcze przed energetyzacją, dlatego prowadzimy intensywne rozmowy z potencjalnymi kupcami. To pozwoli nam na szybkie wygenerowanie gotówki na start kolejnych budów – wyjaśnia Marek Marzec, Wiceprezes ONDE SA.
Przypomnijmy jednocześnie, że ONDE posiada również prawa projektowe (poza „Jelenią Górę I” i „Jawor”) pozwalające na budowę trzeciej farmy fotowoltaicznej o mocy 4,42 MWp, której realizacja uzależniona jest między innymi od pozyskania warunków przyłączeniowych, o wydanie których ONDE już wystąpiło.
Celem strategicznym ONDE jest budowanie pozycji lidera segmentu wykonawstwa infrastruktury dla OZE, a jednocześnie szybki rozwój drugiej nogi biznesowej - dewelopmentu instalacji OZE w formule develop-build-sell. Obecnie pipeline inwestycyjny ONDE ma potencjał ok. 870 MW, z czego projekty o mocy ok. 300 MW mają już wydane warunki przyłączenia.