Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Oferta Elektrotimu najkorzystniejsza w przetargu na wybudowanie bariery elektronicznej na Bugu

Udostępnij

Oferta ELT (ELEKTROTI) na zaprojektowanie i wybudowanie bariery elektronicznej na odcinku rzeki Bug w Nadbużańskim Oddziale Straży Granicznej została wybrana przez Komendanta Głównego Straży Granicznej jako najkorzystniejsza. Wartość oferty brutto to 279,21 mln zł.

Oferta złożona przez konsorcjum firm w składzie: ELEKTROTIM oraz spółkę zależną OSTOYA-DataSystem. 

"Przedmiotem oferty jest realizacja prac polegających na zaprojektowaniu i wybudowaniu zespołu współdziałających urządzeń elektronicznych wraz z oprogramowaniem i elementami pomocniczymi w ramach bariery elektronicznej o długości ok. 172 km na rzece Bug. Prace będą realizowane w formule "zaprojektuj i wybuduj" - podano w komunikacie

Komentarz BDM:

  • Oferty zostały złożone przez 4 podmioty (konsorcja). Oferta Elektrotimu była najkorzystniejsza pod względem ceny oraz czasu realizacji (jedynie pod względem gwarancji była słabsza od oferty Sprintu).
  • Przetarg na perymetrię na rzece Bug na granicy z Białorusią został ogłoszony we wrześniu 2023 (172 km, okres realizacji 18 miesięcy; równolegle został ogłoszony także przetarg na rzece Świsłocz, dotychczas nie został on rozstrzygnięty). Pisaliśmy o nim w naszej ostatniej rekomendacji z października. Wstępnie zakładaliśmy wtedy, że wartość ofert w przeliczeniu na 1 km może być niższa niż w przypadku perymetrii lądowej na granicy z Białorusią (1,38 mln PLN/km). W przypadku wygranego przez Elektrotim przetargu na Bugu jest to 1,31 mln PLN/km, czyli tylko nieznacznie mniej.
  • Informacja jest pozytywna, dająca spółce szansę na istotne zwiększenie backlogu (po 2Q’23 wynosił 626 mln PLN). Aczkolwiek jest to dopiero wybór oferty. Zakładamy, że mogą pojawić się odwołania, ale biorąc pod uwagę doświadczenie spółki z innych kontraktów z SG uważamy, że ryzyko, że oferta mogła być wadliwa, jest niskie.
  • Niewiadomą jest, jakie podejście do przetargu będzie mieć nowy rząd (Straż Graniczna podlega pod MSWiA). W warunkach przetargu zapisano, że może on być unieważniony, jeżeli środki publiczne, które zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, nie zostaną mu przyznane. Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że źródłem finansowania są środki unijne - Program Krajowego Instrumentu Wsparcia Finansowego na rzecz Zarządzania Granicami i Polityki Wizowej Funduszu Zintegrowanego Zarządzania Granicami (Polski Program IZGW; BMVI/2021/SA/1.5.8, w programie wprost zapisano przeznaczenie 67 mln EUR na budowę „technicznego zabezpieczenia granicy zewnętrznej UE na terenach podmokłych, nadbrzeżnych i rzekach wzdłuż granicy polsko-białoruskiej — 225 km” oraz dwóch mniejszych projektów).
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus