Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

BVT zmienia nazwę i model biznesowy

Udostępnij

BVT – notowana na NewConnect spółka windykacyjna – zmienia swój model biznesowy. Skoncentruje się na samodzielnej działalności w zakresie dochodzenia roszczeń z tytułu wadliwych umów bankowych, w tym związanych z kredytami frankowymi oraz zmieni swoją nazwę na LexBono.

Po ponad dekadzie działalności windykacyjnej BVT wchodzi na nowy rynek. Zgodnie z decyzją walnego zgromadzenia akcjonariuszy z 16 października, spółka rozpocznie samodzielną działalność w zakresie obsługi roszczeń klientów banków z tytułu wadliwych umów kredytowych. Planuje także zmienić nazwę na LexBono, co ma podkreślić wagę nowej linii biznesowej w jej dalszym rozwoju. Marka BVT pozostanie w użyciu dla działalności związanej z obsługą wierzytelności, która będzie kontynuowana.

- Rozpoczynamy nowy rozdział w naszej historii. Rynek obsługi roszczeń z tytułu umów kredytowych rozwija się dynamicznie i ma przed sobą bardzo dobre perspektywy. Działając pod nową firmą LexBono chcemy partycypować w jego dalszym wzroście. Zamierzamy wykorzystać ponad dekadę naszych doświadczeń w obsłudze prawnej spraw finansowych i dołączyć do grona liderów we wspieraniu klientów instytucji finansowych w dochodzeniu roszczeń związanych z nieprawidłowościami w umowach kredytowych. W szczególności interesują nas kredyty konsumenckie i sprawy związane z sankcją kredytu darmowego – mówi Robert Gądek, prezes BVT.

Sankcja kredytu darmowego to prawo konsumenta, który zaciągnął kredyt konsumencki, do zwrócenia pożyczonego kapitału bez odsetek i innych kosztów, jeśli bank lub inny kredytodawca (np. firma pożyczkowa) naruszył obowiązki wynikające z ustawy o kredycie konsumenckim. Wadliwą umowę kredytu mogą podważyć kredytobiorcy, którzy nadal go spłacają oraz osoby, które dokonały całkowitej spłaty w ciągu ostatniego roku. Ze względu na wielkość rynku (wartość udzielonych w 2022 roku kredytów gotówkowych i ratalnych to ponad 80 mld zł), BVT szacuje, że potencjał spraw prawnych związanych z sankcją darmowego kredytu może być kilkunastokrotnie większy niż w przypadku wadliwych kredytów mieszkaniowych indeksowanych w walutach obcych.

Spółka, której siedziba znajduje się w Tarnowie, posiada już doświadczenie w obsłudze prawnej roszczeń klientów wobec banków. W drugiej połowie 2022 roku zawiązała konsorcjum z jedną z renomowanych kancelarii prawnych, specjalizujących się w obsłudze spraw związanych z nieprawidłowościami w umowach kredytów hipotecznych. Do tej pory konsorcjum pozyskało ponad 1,5 tys. spraw kredytowych, z czego ponad 250 jest aktywnie prowadzonych, a pozostałe są analizowane pod kątem prawnym. BVT zbudowało również własny zespół prawników, specjalizujących się w tematyce roszczeń wobec banków oraz dostosowało systemy IT do obsługi spraw związanych z kredytami.

- Nowe sprawy kredytowe zamierzamy pozyskiwać samodzielnie, dlatego chcemy umacniać markę LexBono. Dodatkowo planujemy stworzyć sieć partnerów, którzy będą nas wspierać w dotarciu do kredytobiorców. Pierwszą umowę w tym zakresie podpisaliśmy we wrześniu i aktywnie poszukujemy kolejnych podmiotów zainteresowanych współpracą. Rynek obsługi prawnej wadliwych umów kredytowych jest mocno rozdrobiony, a tworząc sieć partnerską możemy przyczynić się do jego konsolidacji, wprowadzając przy tym wysokie standardy i podnosząc jakość obsługi klientów – mówi Robert Gądek.

BVT to spółka windykacyjna powstała w 2013 roku, działająca na bazie wierzytelności własnych i na zlecenie, specjalizująca się w odzyskiwaniu wierzytelności masowych pochodzących od operatorów usług komunikacyjnych, z branży telekomunikacyjnej i finansowej oraz w obrocie wierzytelnościami. Od 2015 roku akcje spółki są notowane na rynku NewConnect.