- skonsolidowane przychody w 1H 2023 na poziomie 569,6 mln PLN, -10% r/r
- EBITDA w wysokości 47,2 mln PLN, -6% r/r
- zysk netto w wysokości 26,3 mln PLN, na porównywalnym poziomie r/r
- bardzo dobre wyniki segmentu deweloperskiego (Dekpol Deweloper), zachowanie satysfakcjonujących marż w segmencie Generalnego Wykonawstwa; wyniki segmentu Produkcji (Dekpol Steel) nadal pod presją związaną z osłabieniem koniunktury w wyniku wybuchu wojny w Ukrainie
- dobra pozycja gotówkowa Grupy - stan środków pieniężnych na koniec
1H 2023 roku: 227,2 mln PLN - bezpieczny poziom zadłużenia - wskaźnik dług netto/EBITDA LTM na koniec
czerwca 2023 na poziomie 0,91
Grupa DEK (DEKPOL), prowadząca działalność w obszarach generalnego wykonawstwa, deweloperskim oraz produkcji łyżek i osprzętu budowlanego, opublikowała wyniki finansowe za 1H 2023. Przychody Grupy wyniosły w omawianym okresie 569,6 mln PLN i były niższe w ujęciu rok do roku o 10%. Grupa osiągnęła EBITDA w wysokości 47,2 mln PLN (-6% r/r). I półrocze 2023 Grupa zakończyła zyskiem netto w wysokości 26,3 mln PLN – na porównywalnym poziomie r/r.
Na koniec czerwca 2023 roku stan środków pieniężnych w Grupie wynosił 227,2 mln PLN, a wskaźnik dług netto/EBITDA LTM był na bezpiecznym poziomie 0,91.
Segment generalnego wykonawstwa
Segment generalnego wykonawstwa (GW, DEKPOL Budownictwo) jest największym segmentem działalności Grupy DEKPOL, z udziałem w przychodach na poziomie sięgającym 65% w 1H 2023 roku. Przychody segmentu GW w omawianym okresie wyniosły 370 mln PLN i były niższe o 19% w ujęciu rok do roku, a zysk operacyjny wyniósł 25,4 mln PLN wobec 30 mln PLN przed rokiem (-15%). Spadek przychodów wiąże się z harmonogramem prac przy poszczególnych projektach.
Na koniec czerwca 2023 roku spółka miała w swoim portfolio kontrakty dla podmiotów zewnętrznych o łącznej umownej wartości ponad 1.507 mln PLN netto. Do realizacji po okresie sprawozdawczym pozostawały projekty o łącznej wartości ok. 885 mln PLN netto – blisko dwukrotnie więcej niż na koniec 2022 roku. Dodatkowo w ramach segmentu GW realizowane są projekty deweloperskie wewnątrzgrupowe o łącznej wartości 413 mln PLN, a do realizacji po okresie sprawozdawczym pozostawały projekty o wartości ok. 113 mln PLN. Większość kontraktów Dekpol Budownictwo realizowanych jest na zlecenie inwestorów prywatnych i ma średnią wartość blisko 70 mln PLN.
Dominujący udział w portfelu zleceń mają projekty przemysłowo-logistyczne – na koniec czerwca 2023 roku ich udział w całym portfelu zleceń wyniósł ok. 78%.
Segment deweloperski
W 1H 2023 roku przychody segmentu deweloperskiego wyniosły 102,7 mln PLN (18% udział w przychodach Grupy), a wynik operacyjny wyniósł 20,9 mln PLN (wobec odpowiednio 59,6 mln PLN i 8,8 mln PLN w 1H 2022). W wyniku finansowym 1H 2023 roku Grupa Dekpol z działalności segmentu deweloperskiego rozpoznała w przychodach 181 lokali oraz częściowy przychód (realizowany zgodnie z postępem prac na budowie) z realizacji inwestycji z podmiotem instytucjonalnym we Wrocławiu przy ul. Braniborskiej. Przed rokiem w przychodach segmentu deweloperskiego rozpoznane zostały 103 lokale. Kontraktacja w 1H 2023 (w rozumieniu umów przedwstępnych, deweloperskich oraz rezerwacyjnych) wyniosła 198 lokali w porównaniu do 197 lokali w 1H 2023.
Według stanu na koniec czerwca 2023 roku w ofercie sprzedażowej spółki Dekpol Deweloper dostępnych było 609 lokali. Spółka pozytywnie ocenia sytuację rynkową oraz perspektywy i podtrzymuje cel osiągnięcia w 2023 roku 308 mln PLN przychodów.
Segment produkcji osprzętu
Segment produkcji osprzętu do maszyn budowalnych (Dekpol Steel) odpowiadał
w 1H 2023 za ponad 14% przychodów Grupy. Przychody Dekpol Steel w omawianym okresie sięgnęły 76,7 mln PLN (-22%), a zysk operacyjny wyniósł 3,5 mln PLN (wobec 10,9 mln PLN przed rokiem). Pierwsze półrocze 2023 roku było dla Dekpol Steel i Intek okresem dalszego umacniania swojej pozycji w nowych obszarach produkcji oraz okresem działań związanych z poprawą efektywnością dotychczasowego profilu produkcyjnego. Obie spółki koncentrują się na pozyskiwaniu nowych klientów, którzy dostrzegają wysoką jakość i terminowość produkcji, a także inicjatywy w obszarze innowacyjności oferowanych rozwiązań (przykładem jest uzyskanie przez Dekpol Steel, jako 1 z 2 podmiotów na świecie, licencji na produkcję nowatorskich łyżek, zmniejszających koszt wydobycia o 25 % - rozwiązanie to jest patentem firmy SSAB ze Szwecji).
Komentarz Zarządu do wyników 1H 2023 roku
Wyniki Grupy za I półrocze oceniamy jako solidne i zgodne z naszymi oczekiwaniami. Sytuacja rynkowa pozostaje wymagająca – w szczególności przekłada się to na Dekpol Steel, w którym mamy wyższe niż przed rokiem koszty działalności – ale widzimy, że stopniowo z kwartału na kwartał zamówienia wracają a spółka ma na siebie plan i konsekwentnie go realizuje. Na przełomie roku przy bardzo chwiejnej sytuacji na rynku materiałów bardzo ostrożnie i selektywnie podchodziliśmy do nowych projektów dla Dekpol Budownictwo. Teraz ma to odzwierciedlenie w niższych w ujęciu rok do roku przychodach, ale też w utrzymaniu satysfakcjonującego poziomu marż. Jednocześnie dbamy o naszą silną pozycję rynkową, ale przede wszystkim zależy nam na tym, by realizowane kontrakty przekładały się na oczekiwany poziom wyników, a nie tylko obrotów. Po 1H 2023 poziom pipeline w tym największym segmencie jest rekordowy
a zespół Dekpol Budownictwo ma ambitne plany na cały 2023 rok, chociaż należy oczywiście brać poprawkę na to, że sytuacja makroekonomiczna wpływa na nastroje przedsiębiorstw i ich skłonność do realizacji nowych inwestycji. Dekpol Deweloper również konsekwentnie realizuje swoje cele na 2023 rok – oferta spółki jest szeroka i dostosowana do zmieniających się warunków makroekonomicznych. Dzięki temu odpowiada na zapotrzebowanie klientów we wszystkich segmentach rynku: zarówno tych, którzy chcą inwestować nadwyżki finansowe w nieruchomości, jak i tych, którzy dzięki programom pomocowym, jak „Bezpieczny kredyt 2%”, mogą kupić swoje pierwsze mieszkanie.
Podsumowując: sytuacja rynkowa jest wymagająca, ale dzięki wieloletniemu doświadczeniu, mocnym fundamentom, dywersyfikacji biznesowej oraz wysokim i stale podnoszonym kompetencjom zespołu Grupa Dekpol potrafi skutecznie działać i realizować swoje cele. – mówi Mariusz Tuchlin, Prezes Zarządu DEKPOL S.A.
Rozwój w tak zmiennych i trudnych warunkach makroekonomicznych nie byłby możliwy, gdyby nie bezpieczna i stabilna sytuacja finansowa Grupy, nad którą pracujemy od kilku, a może nawet kilkunastu kwartałów. Dzięki temu jesteśmy gotowi na wyzwania rynkowe, a przejściowo gorsza koniunktura nie wpływa na nasze średnio- i długoterminowe plany i ambicje. Konsekwentną realizację strategii Grupy, dywersyfikację pozwalającą stabilnie rozwijać się w zmiennym otoczeniu, bardzo dobrą sytuację finansową i „zwinność biznesową” Dekpolu doceniają także inwestorzy. Dzięki temu, na przełomie pierwszego i drugiego półrocza br. w ramach przyjętego, po zrealizowaniu poprzedniego, II programu emisji obligacji Grupa pozyskała 70 mln PLN ze sprzedaży papierów dłużnych na finansowanie swojej działalności, a ofercie towarzyszył popyt przewyższający oferowaną liczbę obligacji. - dodaje Katarzyna Szymczak-Dampc, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor finansowa DEKPOL S.A.