Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

List do akcjonariuszy MFO oraz wyniki za pierwsze półrocze 2023 r.

Udostępnij
WYBRANE DANE FINANSOWE 1H2023 1H2022 dynamika
tys. PLN      
Przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów 295 797 590 466 -50%
Zysk (strata) na działalności operacyjnej 1 744 57 133 -97%
Zysk (strata) brutto -5 634 56 052  
Zysk (strata) netto -6 879 45 306  
Całkowite dochody ogółem -6 879 45 306  
Średnioważona liczba akcji (szt.) 6 607 490 6 607 490  
Zysk (strata) na jedną akcję -4,17 18,95  
       
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej 17 790 53 706 -67%
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej -1 554 -7 003  
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej 7 493 2 252 233%
  Stan na 30.06.2023 Stan na 31.12.2022  
Aktywa 506 251 456 514 11%
Kapitał własny 307 489 314 368 -2%
Zobowiązania długoterminowe 69 165 44 664 55%
Zobowiązania krótkoterminowe 129 596 97 482 33%

 

>>>   Sprawdź co prognozują analitycy dla MFO na kolejne lata  <<<

 

Szanowni Państwo,

Chciałbym przedstawić Państwu mój komentarz dotyczący minionego półrocza, podjętych przez Zarząd Spółki działań, dokonań Spółki oraz szans, zagrożeń i perspektyw jakich spodziewamy się w najbliższym okresie.

Okres pierwszego półrocza był dla Spółki wyjątkowo niekorzystny. Szeroko rozumiana branża stalowa, sektor materiałów budowlanych i całe otoczenie biznesowe Spółki zmagały się z kumulacją problemów.

Po spadkach z drugiej połowy 2022 roku popyt na wyroby stalowe i materiały budowalne, mimo przewidywań analityków i oczekiwań rynku, nie zdołał się odrodzić.

Przedłużające się działania wojenne oddaliły wizję rozpoczęcia programu odbudowy Ukrainy. Odbiorcy, zwłaszcza ci działający na rynku krajowym, deklarowali 30-40% spadki wolumenów sprzedaży, co pokrywało się z obserwacjami Spółki. Jawne zużycie stali w Polsce spadło o blisko 20% r/r, a w Niemczech nawet o blisko 30%. Ilość upadłości wśród firm budowlanych w Polsce była najwyższa od dwóch dekad. Brak środków z KPO zamroził inwestycje przemysłowe, a spadek siły nabywczej gospodarstw domowych spowodowany inflacją oraz wysokie stopy procentowe i zaostrzone kryteria kredytowe skutecznie zdławiły inwestycje prywatne. Dodatkowo pociągnęło to za sobą wzmożenie presji płacowej i wzrost kosztów działalności.

Kolejnym negatywnym czynnikiem było umacnianie się Złotego względem Euro, osłabiające pozycję eksportową i wpływające na rentowność sprzedaży Spółki.

Nie były to warunki sprzyjające rozwojowi biznesu, zwiększaniu sprzedaży ani utrzymywaniu wysokich marż. Obserwowaliśmy powrót do konkurowania najniższą ceną, często nieuzasadnioną ekonomicznie poziomem kosztów, i to nie tylko wśród polskich producentów wyrobów stalowych. Zanotowaliśmy w rezultacie blisko 50% spadek przychodów, do poziomu 296 mln złotych oraz znaczący spadek marży oraz zysku operacyjnego do poziomu 1,7 mln złotych i nie ustrzegliśmy się przed stratą na poziomie wyniku netto, która wyniosła 6,9 mln złotych.

Ogólna sytuacja na rynkach zagranicznych była lepsza niż na rynku krajowym, zwłaszcza tam, gdzie realizowany był unijny program termomodernizacji budynków, dlatego zdecydowaliśmy się dynamicznie zwiększyć udział eksportu w sprzedaży, osiągając poziom blisko 60%. To co może niepokoić, to napływające informacje o stanie niemieckiej gospodarki, od której zależy stan gospodarki całego regionu. Wskazania lipcowe PMI dla Niemiec na poziomie 38,5 pkt mogą wróżyć dalsze problemy dla całego europejskiego przemysłu. Należy też obserwować sytuację sektora budowlanego w Chinach, który odpowiada za ponad 20% chińskiego PKB, i który sygnalizuje pogorszenie sytuacji, co może mieć pośredni wpływ na gospodarkę globalną.

Pozytywnym zjawiskiem jest to, że odbiorcy Spółki skonsumowali już zalegające na stokach magazynowych materiały i po wakacyjnym wyciszeniu zaczynają myśleć o ich uzupełnianiu. Nadal jednak ostrożnie podejmują decyzje zakupowe, uzupełniając stany jedynie do poziomu pozwalającego na pokrycie bieżących zamówień. Jeżeli jednak pojawi się jakiś impuls, który spowoduje zmianę nastrojów inwestycyjnych i ożywienie w gospodarce – to odbicie powinno nastąpić gwałtownie, a sytuacja poprawiać się skokowo. Takim impulsem, poza oczywistym zakończeniem wojny, mogłoby być na przykład uruchomienie środków z KPO, wdrożenie w Polsce unijnych programów termomodernizacyjnych, rządowych programów wsparcia dla budownictwa mieszkań socjalnych czy choćby pobudzające budownictwo mieszkaniowe obniżenie stóp procentowych i szersze wykorzystanie kredytu 2%.

W nadchodzącym okresie oprócz dalszej, wytężonej pracy nad zdobywaniem nowych rynków, utrzymaniem założonej sprzedaży i obroną marż, zamierzamy poświęcić się planowaniu i prowadzeniu inwestycji. Oczekujemy zakończenia ostatnich procedur administracyjnych związanych z procesem budowlanym i przystąpienia do fazy realizacji budowy fabryki. W realizacji jest już budowa wszystkich linii produkcyjnych, które będą instalowane w nowym zakładzie w Boryszewie.

Nie zamierzamy też zwalniać tempa w transformacji przedsiębiorstwa zgodnie z filozofią Lean, gdzie widzimy już namacalne i wymierne korzyści dotychczas wykonanej pracy, chociażby w zakresie redukcji czasu przezbrojeń linii produkcyjnych dzięki podejściu SMED czy zmniejszeniu ilości wypadków i poprawie ergonomii pracy dzięki wdrożeniu 6S.

Z poważaniem

Tomasz Mirski

Prezes Zarządu

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus