Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Omówienie wyników Sescom w I poł. 2022/23 [BR Premium]

Udostępnij

Reakcja rynku na publikację najpierw szacunkowych wyników, a następnie raportu półrocznego za pierwsze półrocze 2022/2023 r. (rok obrotowy dla spółki rozpoczyna się w październiku) wskazuje na to, że inwestorzy nie spodziewali się tak dobrych rezultatów wypracowanych przez Sescom. O ile wzrost przychodów nie stanowił dużego zaskoczenia (spółka podaje comiesięczne raporty sprzedażowe), o tyle osiągnięta marża może być dla niektórych niespodzianką. Co istotne, wiele wskazuje na to, że to nie będzie jednorazowy przypadek.

W drugim kwartale roku obrotowego 2022/2023 Sescom kontynuował pozytywny trend wzrostu generowanych przychodów ze sprzedaży. W tym okresie spółka wypracowała 47,2 mln zł, co oznacza poprawę o 31,5% r/r. Spółka przyzwyczaiła akcjonariuszy do wysokich zwyżek przychodów, osiągane dynamiki wzrostu w ostatnich kwartałach przyjmują wartości rzędu kilkunastu oraz kilkudziesięciu procent r/r. Co najważniejsze, poprawa w aspekcie sprzedaży wynika wyłącznie z rozwoju organicznego. Grupa po prostu realizuje coraz więcej prac i projektów po wyższych cenach.

Sescom przychody ze sprzedaży
Źródło: biznesradar.pl

Gwoli przypomnienia, spółka realizuje działalność w segmencie Facility Management oraz Technologii wodorowych (do końcówki 2022 spółka wyróżniała jeszcze segment Usług serwisowych dla małego biznesu i konsumentów), z czego prawie całość przychodów jest generowana przez pierwszy z nich. Segment Technologii wodorowych skupia się głównie na działalności rozwojowej, która celuje w komercjalizację autorskich technologii i produktów. W ramach Facility Management SES (SESCOM) realizuje zadania z zakresu usług zarządzania i utrzymania technicznego nieruchomości.

Po reorganizacji linii biznesowych w segmencie Facility Management, z początkiem roku obrotowego 2022/2023, dzieli się on obecnie na trzy obszary biznesowe: Technical Facility Management, Technological Management oraz Interior Construction & Fit-out. Motorem napędowym przychodów ze sprzedaży przedsiębiorstwa jest linia Technical FM, która opiera się na świadczeniu usług zarządzania procesami technicznego utrzymania sprawności obiektów (m. in. w zakresie klimatyzacji, wentylacji, chłodnictwa i instalacji grzewczych) oraz utrzymania technicznego pojazdów magazynowych. Ta część każdego miesiąca odpowiada za 60%-70% wygenerowanej przez Grupę sprzedaży. W 2 kw. 2022/2023 przychody wypracowane w ramach Technical FM wyniosły 31,4 mln zł (+27,0% r/r), a ta linia odpowiadała za 66% całości. Dzięki comiesięcznym raportom sprzedażowym wiadomo, że w analizowanym okresie, w tym obszarze, grupa zrealizowała 20 551 zleceń (+15,4% r/r) po przeciętnych cenach o około 10,0% wyższych r/r.

Pełna treść opracowania jest dostępna dla użytkowników BR Premium i BR MAX
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus