Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

BM Banku Millennium: ING BSK – Optymistyczne prognozy rynkowe pobite

Udostępnij

Wynik netto ING (INGBSK) w I kwartale 2023 ukształtował się na poziomie powyżej oczekiwań rynkowych. Spółka zarobiła w tym okresie +908.7 mln PLN (+14.5% r/r), przy średnich prognozach rynkowych +811.4 mln PLN. Bank dopisał w I kw. do kapitału aż +984 mln PLN z tytułu rewaluacji portfela papierów dłużnych. Wynik lepszy niż oczekiwania to głównie skutek niższych odpisów na rezerwy.

  • Wzrost wyniku odsetkowego r/r. W I kwartale wynik odsetkowy ING BSK wzrósł o 7.3% r/r, ukształtował się on na poziomie nieco powyżej oczekiwań rynkowych. Marża odsetkowa wyniosła 3.6% (-0.1pp r/r) i była wyższa o +0.1pp od wypracowanej w IV kwartale 2022.
  • Niewielki spadek dochodów z tytułu prowizji r/r. Wynik z tytułu prowizji ukształtował się na poziomie niższym od wypracowanego w 2022 roku (-1.9% r/r). Rezultat tej pozycji był zbliżony do prognoz rynkowych. Powtarzalne zyski z operacji finansowych i pozaoperacyjne były natomiast wyższe od średniej z wcześniejszych kwartałów.
  • Zauważalny wzrost kosztów działalności r/r. Wydatki banku w I kwartale ukształtowały się na poziomie wyższym o +7.9% r/r, były one także większe do prognoz rynkowych. Dochody banku wzrosły w IQ’23 o +6.8% r/r, co skutkowało poprawą wyniku operacyjnego o +6.1% r/r. Współczynnik koszty/dochody wyniósł 40.9% i był wyższy o +0.4pp r/r (+11.1pp w stosunku do IVQ’22).
  • Kwartalny spadek poziomu rezerw. ING BSK zawiązał w I kwartale rezerwy kredytowe w wysokości 0.2% wartości portfela w stos. rocznym (vs. 0.5% w IVQ’22), były one znacznie niższe niż prognozy rynkowe (-55% kw./kw.). Udział NPL w portfelu w I kwartale wzrósł w stosunku do poprzedniego okresu o 0.2pp i wyniósł 2.5% przy spadku wskaźnika pokrycia o -0.5pp do poziomu 58.1%.
  • Stosunkowo wysoka dynamika depozytów. Roczna zmiana wartości kredytów i depozytów w ING BSK wyniosła +4.2% i +15.5%. Kwartalne zmiany: +0.7% i +4.6%.

Wyniki ING BSK były lepsze niż oczekiwania i należy je ocenić jako dobre, nawet pomimo faktu, że I kwartał przyniósł nieoczekiwany spadek poziomu odpisów na rezerwy. Analizując wyniki na uwagę zwraca znacznie niższa niż u konkurentów dynamika dochodów odsetkowych i wyższy wzrost kosztów działalności. Choć zmiana zysku netto r/r nie jest przez to tak spektakularna jak w innych bankach, trzeba pamiętać że w porównaniu z nimi ING BSK w 2021/22 szybciej niż konkurencja poprawiał swoje wyniki. Pozytywnie oceniamy wyższą dynamikę akcji kredytowa i depozytowej niż w sektorze. Współczynnik P/E dla rezultatów kwartalnych wyniósł 6.3 czyli stosunkowo wysoko na tle sektora (w 1Q nie zawiązano rezerw na portfel CHF).

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus