Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

List do akcjonariuszy KGL oraz wybrane wyniki za 2022 rok

Udostępnij
WYBRANE DANE FINANSOWE 2022 2021 dynamika
tys. PLN      
Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów 652 035 575 836 13%
Zysk (strata) brutto na sprzedaży 62 547 66 692 -6%
Zysk (strata) brutto -18 445 7 046  
Zysk (strata) netto -16 966 5 246  
Zysk (strata) netto na akcję zwykłą -2,39 0,74  
EBIT -244 11 472  
EBITDA 27 066 37 213 -27%
       
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej 17 879 32 319 -45%
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej -8 483 -10 853 -22%
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej -27 835 -5 088 447%
       
Aktywa razem 373 644 416 338 -10%
Kapitał własny 116 992 134 142 -13%
Zobowiązania długoterminowe 58 339 59 182 -1%
Zobowiązania krótkoterminowe 185 273 208 033 -11%

 

>>>   Sprawdź co prognozują analitycy dla KGL na kolejne lata  <<<

 

Drodzy Akcjonariusze i Inwestorzy,

W imieniu całego Zarządu Spółki KGL przedstawiam Państwu sprawozdanie z działalności Spółki za 2022 r. Na łamach niniejszego raportu przygotowaliśmy komentarz do sytuacji Spółki, wypracowanych wyników oraz podejmowanych przez nas działań biznesowych.

Rok 2022 był rokiem wyjątkowo trudnym dla organizacji KGL. Agresja Rosji na Ukrainę spowodowała pojawienie się w przestrzeni gospodarczej i politycznej szeregu czynników, które odcisnęły swoje piętno na działalności Spółki i osiągnięte w minionym roku obrotowym wyniki. Wraz z wybuchem konfliktu, gwałtownej dynamice wzrostowej zaczęła podlegać większość składników kosztowych biznesu Emitenta. Rosnące ceny materiałów używanych w procesach produkcyjnych wpisały się w ogólną tendencję podwyżek, które odnotowaliśmy w omawianym okresie. Wzrosły ceny mediów (zwłaszcza energii elektrycznej), wszelkiego rodzaju usług jak transport i wiele innych. Rosły również presje ze strony pracowników związane z płacami, a na rynku pojawiły się deficyty z dostępem do nowych pracowników. Trudnej sytuacji na rynku rosnących cen nie poprawiła względna stabilizacja cen podstawowych surowców używanych w KGL do produkcji (PP, PET), jaką odnotowaliśmy od końca drugiego kwartału. W efekcie końcowym, koszty produkcji wyrobów KGL uległy silnym wzrostom.

Spółka będąc dostawcą folii i opakowań do największych uczestników rynku (branży producentów mięsa i wyrobów cukierniczych), współpracę opierała na długoterminowych umowach, które z jednej strony gwarantują KGL wysokie wolumeny odbiorcze, ale jednocześnie regulują zasady zmiany cen. Przy tak gwałtownej zmianie szeregu składników kosztów wyrobów, zapisane w umowach zasady indeksacji cen nie nadążały za zmianą cen na rynku, w efekcie czego marże u klientów strategicznych uległy zmniejszeniu. Spółka podjęła na początku drugiego kwartału działania związane z potrzebą zmian posiadanych umów w zakresie rewizji zasad dotyczących warunków zmian cen, skrócenia terminu ich ważności czy też indeksowania cen energii elektrycznej, jednakże rozpoczęty proces ustalania nowych warunków, które odzwierciedlałyby sytuację rynkową był wielomiesięczny i, de facto, w pełni zakończył się pod koniec 2022 r. Miało to bezpośredni wpływ na wynik finansowy w całym roku. Oczywiście, Spółka mogła wypowiedzieć niektóre z umów, niemniej wiązałoby się to z utratą klienta. Zarząd nie zdecydował się na taki krok, kierując się potrzebą utrzymania klienta i powiększeniu z nim biznesu, co zostało osiągnięte bo Spółka nie utraciła w zasadzie żadnego klienta. W tym samym czasie, rosły koszty finansowania działalności Emitenta w wyniku rosnących stóp procentowych i wskaźnika WIBOR.

W stosunku do roku 2021, przychody ze sprzedaży w roku 2022 wzrosły o 13,2% (do poziomu ponad 652 mln PLN), z czego w seg- mencie produkcyjnym miał miejsce wzrost rzędu 35%, a w segmencie dystrybucyjnym spadek o 15%. Rosnące koszty działalności nie są wyłączną domeną naszej branży i ryzyka z tym związane należy rozpatrywać jako globalne i w dużej mierze przejściowe. Niestety, wybitnie niekorzystny wpływ na biznes KGL w ubiegłym roku miało zachowanie cen energii elektrycznej, co wynika z bardzo dużego jej udziału w kosztach wytworzenia. W wyniku tego wystąpiły istotne czynniki zaburzające realizację zaplanowanych celów budżetowych, w szczególności związanych z wysokością marż. Pomimo podejmowanych przez Spółkę działań zmierzających do podnoszenia cen, w wysokości adekwatnej do wzrostów kosztów w skutek zmian cen energii, nie we wszystkich transakcjach sprze- daży było to możliwe. W efekcie końcowym, wygenerowane w 2022 r. marże na sprzedaży nie pokryły kosztów działalności KGL i Spółka osiągnęła stratę bilansową na działalności.

Ten trudny czas udowodnił, że KGL to przede wszystkim zespół ludzi potrafiących pracować wydajnie w ekstremalnych warunkach – za co jeszcze raz jako Zarząd chcielibyśmy bardzo podziękować. Przez okres całego roku prowadzone były prace optymalizacyjne w praktycznie wszystkich obszarach organizacyjnych, których zadaniem z jednej strony było ograniczenie kosztów działalności w ekstremalnie trudnym dla Spółki okresie, a z drugiej strony przygotowanie organizacji na generowanie wyższych zysków w przyszłości. Równolegle, Zarząd Spółki podjął działania, które mają doprowadzić do obniżenia zadłużenia KGL i pozyskał wieloletniego partnera finansowego, z którym zawarta została transakcja typu sale and leasback, na którą złożyła się sprzedaż nieruchomości w Czosnowie, a następnie wynajęcie jej przez KGL w celu prowadzenia dalszej działalności w identycznym zakresie, w tej samej lo- kalizacji produkcyjnej. W efekcie, Spółka otrzymała środki finansowe, które przeznaczone zostaną na spłatę zobowiązań kredytowych długoterminowych oraz poprawę bieżącej płynności. Zarząd również powierzył zarządzanie zakupami energii wyspecjalizowanemu podmiotowi zewnętrznemu, aby ograniczyć w przyszłości ryzyka utraty konkurencyjności na rynku, w związku z nie rynko- wymi stawkami energii elektrycznej.

Pomimo trudnego dla Spółki ubiegłego roku, na co złożyło się szereg niezależnych od nas powodów, Zarząd jest zdania, iż aktualna sytuacja w branży jest bardzo dobra w kontekście rosnącego zapotrzebowania na oferowane przez nas produkty i surowce. W opinii Zarządu, rynek jest rosnący i perspektywiczny pomimo odnotwanego od początku roku spowolnienia, które zdaniem Zarządu będzie miało krótkookresowy charakter. Pewien rodzaj ryzyka mogą stanowić aspekty środowiskowe, zwłaszcza w niektórych obszarach branży spożywczej (opisanych zwłaszcza dyrektywą SUP), jednakże w KGL ryzyko to plasuje się względnie nisko z uwagi na zdecy- dowanie przemysłowy charakter produktów oferowanych przez Spółkę, wśród których trudno doszukać się alternatyw dla obecnie stosowanych. Zarząd z uwagą śledzi postępującą legislację dotyczącą opakowań i odpadów, i traktuje kierunki zmian jako szansę wychodząc z założenia, że strategia rozwoju KGL oraz wszystkie wartości, jakimi kieruje się Spółka, już dzisiaj wpisują się w projektowaną przyszłość opakowań.

W 2022 r. Spółka aktywnie realizowała również zadania opisane w Strategii Rozwoju przyjętej na lata 2021-2025. W wymiarze fizycznym było to uruchomienie produkcji regranulatów. Jest to nowy element biznesu KGL – produkcja i sprzedaż na rynek regranulatów i compoundów z tworzyw sztucznych.

Zarząd na bieżąco analizuje również faktyczny i potencjalny wpływ sytuacji polityczno - gospodarczej w Ukrainie, której rynek przy pozytywnej realizacji scenariuszy zdarzeń, może być dla KGL atrakcyjny rozwojowo. Zdaniem Zarządu, obrana przez Spółkę strategia długoterminowego patrzenia na prowadzony biznes jest słuszna i pomimo przejściowych, obiektywnych trudności, w dalszym ciągu

KGL pozostaje na ścieżce budowy nowoczesnej i wydolnej organizacji, zdolnej do generowania satysfakcjonujących zysków dla Wszystkich jej akcjonariuszy.

Krzysztof Gromkowski

Prezes Zarządu KGL S.A.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus