Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Wyniki finansowe Wawel za 2022 r. oraz list do akcjonariuszy

Udostępnij
WYBRANE DANE FINANSOWE 2022 2021 dynamika
tys. PLN      
Przychody netto 585 142 517 949 13%
Zysk (strata) z działalności operacyjnej 37 549 56 338 -33%
Zysk (strata) przed opodatkowaniem 45 889 56 205 -18%
Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej 36 976 43 226 -14%
       
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej 80 159 107 665 -26%
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej -14 680 -11 997  
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej -108 087 -39 151  
Przepływy pieniężne netto, razem -42 608 56 517  
       
Aktywa razem 745 141 813 976 -8%
Zobowiązania długoterminowe i rezerwy na zobowiązania 17 670 18 483 -4%
Zobowiązania krótkoterminowe 87 807 86 967 1%
Kapitał własny 639 664 708 526 -10%
Kapitał zakładowy 7 499 7 499 0%
Średnia ważona liczby akcji zwykłych w okresie 1 370 453 1 499 755 -9%
Zysk (strata) na jedną akcję zwykłą (w zł / EUR) 26,98 28,82 -6%
Wartość księgowa na jedną akcję (w zł / EUR) 466,75 472,43 -1%

 

Drodzy Akcjonariusze,

wydawało się, że po okresie pandemii może być tylko lepiej. Tak się rozpoczął rok 2022 i tu należałoby zrobić przerwę i napisać, że w 2023 będzie już tylko lepiej… Czy tak będzie?

Historia ostatnich lat uczy nas raczej czegoś innego. Chyba musimy zaakceptować nową rzeczywistość, szybko zmieniające się otoczenie, w którym funkcjonujemy, przy czym szybko to już nie jest to szybko z tamtych, wcześniejszych lat, to jest tu i teraz, podejmuj decyzję! Tak było właśnie w roku 2022, kiedy rozpoczęła się wojna za naszą wschodnią granicą i do głosu doszła inflacja. Coś, co w zasadzie zostało zapomniane, przecież prawie jej nie było, a poza tym cały czas spadała. Nie będę tu opisywał tego, co się później działo, bo zapewne większość Państwa jest w tym doskonale zorientowana. Dość przypomnieć sytuację na rynku mediów energetycznych, gdzie doświadczyliśmy kilkukrotnych wzrostów cen. Nauczyliśmy się - albo może zostaliśmy szybko zmuszeni nauczyć się - jak kupować energię, gaz i dzisiaj aktywnie jesteśmy codziennie obecni na tych rynkach. W wielu innych operacyjnych obszarach w firmie doszło również do istotnych roszad organizacyjnych. Proces podejmowania kluczowych decyzji uległ natychmiastowemu skróceniu a często miejsca, gdzie najważniejsze decyzje były podejmowane uległy zmianie.

To jest moment, w którym chciałbym podkreślić rolę naszych zespołów, nie na końcu – jak to zwykło się czynić - bo też okoliczności nie były zwykłe. Pracownicy Spółki potrafili się dopasować, zaakceptować nową rzeczywistość, podejmować decyzje, które na pierwszy rzut oka mogą wyglądać na nie do końca logiczne, głównie z powodu wysokiego poziomu ryzyka, jakie wówczas nam towarzyszyło. W ostatecznym efekcie okazało się jednak, że było warto takie ryzyka ponosić. Szybkie dopasowanie się organizacji i zespołu do tak dynamicznych zmian pokazuje prawdziwą wartość Spółki i marki WWL (WAWEL).

Pracownikom Spółki w imieniu swoim, Rady Nadzorczej i wszystkich Akcjonariuszy bardzo za to dziękuję.

Wyciągnęliśmy z tych doświadczeń wnioski, podjęliśmy szereg działań, aby takie kryzysy w przyszłości nie stanowiły dla nas tak wielkiego wyzwania. Przede wszystkim jednak inaczej patrzymy na ryzyko, będziemy się jeszcze mocniej starać zmniejszać ekspozycję na nie, ale też łatwiej nam będzie to ryzyko podejmować wtedy, kiedy jest to uzasadnione.

Szanowni Państwo,

jak pewnie zauważyliście, to już kolejny raport roczny, który oprócz tradycyjnej zawartości składa się również z części tzw. niefinansowej. Wymaga to kilku zdań wyjaśnienia i przy okazji również przedstawienia strategii Spółki w tym zakresie.

Otóż w dużym uogólnieniu świat dzisiaj funkcjonuje dwubiegunowo. Jest część krajów (niestety stanowiąca zdecydowaną większość), która wywodzi swoje strategie działania ze starego ładu, gdzie walka konkurencyjna i budowanie dominacji gospodarczej opiera się na bezkompromisowym obniżaniu kosztów, maksymalizacji zysków, często wbrew jakimkolwiek wartościom stanowiącym o jakości naszego życia na Ziemi, wbrew kolejnym pokoleniom naszych dzieci, zużywając zasoby naturalne i zanieczyszczając środowisko. Jest też grupa krajów, społeczeństw, która dostrzegła zbliżające się dla ludzkości zagrożenia, wynikające właśnie z eksploatacji ludzi oraz niszczenia ziemi i środowiska. Tak jest przede wszystkim w Europie, w Unii Europejskiej, a Polska ma szczęście być jej częścią. To są powody, które wykreowały pojęcie zrównoważonego rozwoju, ESG czyli rozwoju opartego o troskę o środowisko (environmental), społeczeństwo (social) i ład korporacyjny (corporate governance). Można w zasadzie powiedzieć, że nie ma lepszej strategii niż ta długoterminowa, a jeśli taka, to tylko w oparciu o zrównoważony rozwój, ESG. Wawel podziela takie myślenie o przyszłości i swoje strategie będzie o takie rozumienie rozwoju opierał. Raport niefinansowy, który już za rok będzie w UE obowiązkowym rozdziałem raportów rocznych pokazuje co robimy, aby być częścią takiego myślenia o jakości życia przyszłych pokoleń i szacunku dla Planety.

Jesteśmy bardzo dumni, że w krótkim czasie, udało nam się tak wiele zrobić w obszarze ESG i właśnie w raporcie niefinansowym się tym chwalimy. Tak, chwalimy się i bardzo nam zależy, aby tak robili wszyscy! Będziemy więc angażować każdego naszego interesariusza i rozwijać kompetencje w tym obszarze.

Z wyrazami szacunku,

Dariusz Orłowski

PREZES ZARZĄDU

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus