Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police prawdopodobnie na początku przyszłego roku zweryfikują, czy eksploatacja złoża fosforytów Kebemer w Senegalu będzie miała ekonomiczne uzasadnienie. W przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia spółka będzie ubiegała się o koncesję wydobywczą i liczy na szybkie rozpoczęcie eksploatacji, poinformował wiceprezes PCE (POLICE) Włodzimierz Zasadzki.
"Trwają prace poszukiwawcze, badawcze w obszarze Kebemer i weryfikacja, jak duże są te złoża, na jakiej głębokości i czy jest ekonomiczne uzasadnienie wydobycia. Prawdopodobnie na początku przyszłego roku będziemy mieli odpowiedź" - powiedział Zasadzki dziennikarzom.
"Na razie jest koncesja na poszukiwanie. O wydobywczą będziemy się starali, gdy eksploatacja okaże się ekonomicznie uzasadniona" - dodał.
Pytany o nakłady niezbędne do rozpoczęcia wydobycia, wskazał, że "oczywiście, nie są małe". Stosunkowo krótki jest natomiast według niego czas, w jakim eksploatacja mogłaby się rozpocząć - "od decyzji o uruchomieniu wydobycia - rok, może nawet szybciej".
Dodał, że rząd Senegalu jest zainteresowany projektem i chce pomóc spółce, m.in. przy organizacji transportu kolejowego.
W styczniu br. Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police informowały, że mają w planach otwarcie nowego złoża fosforytów w Senegalu.
Wcześniej spółka eksploatowała w Senegalu złoże Lam Lam, które jednak zostało wyczerpane w 2014 r., po wydobyciu ilości surowca znacznie niższej niż zakładana.
Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.