Giełdowy producent radiofarmaceutyków i dostawcy zaawansowanych rozwiązań dla medycyny zakończył I kwartał 2022 r. finansowego z rekordowymi wynikami sprzedaży. Przychody Grupy, według wstępnych szacunków, wyniosły 130 mln zł i były o 267% od wyników I kwartału 2021 r. fin. Spektakularny wzrost przychodów to zasługa dynamicznego rozwoju segmentu dostaw sprzętu oraz usług, napędzanego przez sprzedaż innowacyjnych systemów do terapii.
Kluczowy wpływ na wzrost przychodów Grupy w minionym kwartale miał rozwój biznesu robotyki chirurgicznej Synektik. W analizowanym okresie Grupa sfinalizowała dostawę oraz rozliczyła sprzedaż 7 systemów da Vinci. Miniony kwartał przyniósł dalszy dynamiczny wzrost liczby zabiegów chirurgicznych wykonywanych w asyście robotów będących pod opieką Grupy Synektik, wynikający zarówno z rosnącej liczby systemów da Vinci użytkowanych przez polskie, czeskie i słowackie placówki medyczne, jak również wyższej ich utylizacji. W Polsce w minionym kwartale wykonano w asyście da Vinci 1,1 tys. zabiegów, o 88% więcej niż rok wcześniej. Rozwój segmentu chirurgii robotycznej wpływa na rosnące zapotrzebowania na zużywalne instrumenty do robotów da Vinci, których Grupa, w Polsce, Czechach i na Słowacji, jest wyłącznym sprzedawcą.
W minionym kwartale Grupa zakończyła instalację systemu do stereotaktycznej radiochirurgii ZAP-X (którego grupa jest wyłącznym dystrybutorem w regionie) w ramach projekt budowy i wyposażenia Ośrodka Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi w Olsztynie. Wartość kontraktu to 17,6 mln zł.
- Strategiczna dywersyfikacja działalności Grupy o dystrybucję zaawansowanego technologicznie sprzętu medycznego oraz konsekwentna budowa kompetencji i potencjału biznesowego w tym obszarze przynosi satysfakcjonujące wyniki. Wypracowany w minionym kwartale rekordowy wynik sprzedażowy nie wyczerpuje naszego tegorocznego potencjału. Wręcz przeciwnie – oczekujemy, że kolejne kwartały 2022 r. fin. również będą dla nas udane - komentuje Dariusz Korecki, wiceprezes Synektik.