Carlson ASI Evig Alfa, fundusz venture capital z grupy CAI (CARLSON), rozszerzył swoje portfolio o kolejne projekty. Do grona spółek portfelowych dołączyły BRUM, Sensus AI oraz Flotation Innovation. Carlson ASI Evig Alfa należy do najaktywniejszych krajowych funduszy VC, które poszukują projektów o charakterze badawczo-rozwojowym na wczesnym etapie rozwoju. Obecnie jest na etapie domykania swojego portfolio.
- Grudzień do okres domykania naszych ostatnich inwestycji i tym samym naszego portfela inwestycyjnego. Tym razem dostrzegliśmy ogromny potencjał w takich projektach jak: BRUM (system predykcyjno-rekomendacyjny dla branży home & decor), Sensus AI (aplikacja wspierającą rozpoznanie właściwości psychicznych człowieka) oraz Flotation Innovation (innowacyjny system do przetwarzania tworzyw sztucznych) Nie są to też nasze ostanie tegoroczne inwestycje. Do końca grudnia nasze portfolio powinno zostać uzupełnione jeszcze o kilka projektów. Natomiast w przyszłym roku chcemy skupić się na wspieraniu naszych startupów w pozyskiwaniu kolejnych rund finansowania oraz w rozwoju ich produktów – mówi Dawid Wesołowski, partner zarządzający Carlson ASI Evig Alfa.
BRUM to projekt, którego grupą docelową będą osoby planujące budowę domu lub remont mieszkania. Opracowywana przez pomysłodawców platforma rekomendacyjna, wsparta o sztuczną inteligencję, ma być miejscem pierwszego wyboru każdej osoby na dowolnym etapie tego procesu, podpowiadając, rekomendując i przeprowadzając użytkowników przez procesy zakupowe, związane z budową czy remontem, prezentując treści produktowe i poradnikowe. System będzie oferował, dobierane indywidualnie dla każdego użytkownika, najciekawsze okazje dostępne na rynku. Będzie on bazował na modelu subskrypcyjnych. Jednocześnie użytkownik będzie musiał wyrazić zgody na profilowanie i przejść przez krótki test preferencji, które pozwolą na dopasowanie oferty i prezentowanych treści do jego indywidualnych potrzeb.
Drugim nowym startupem, w który otrzymał wsparcie od Carlson ASI Evig Alfa, jest Sensus AI. Pomysłodawcy projektu tworzą aplikację, która docelowo będzie wspierała procesy wymagające podejmowania decyzji związanych z właściwościami psychicznymi człowieka. Jej zadaniem będzie tworzenie predykcji właściwości osobowych jej użytkownika na podstawie reakcji mimicznych wywołanych prezentowanym na ekranie komputera materiałem wideo. Osobie badanej prezentowany będzie zestaw filmów a podczas ich oglądania rejestrowane będą mikroekspresje. Przy wsparciu uczenia maszynowego określane będą odporność psychiczna i osobowość na podstawie modelu wielkiej piątki, czyli pięcioczynnikowego modelu osobowości zawierającego następujące czynniki: ekstrawersję, neurotyczność, otwartość na doświadczenia, ugodowość i sumienność. Dzięki opracowywanej aplikacji skróci się czas oraz koszty badań osobowości w celu określenia potencjału osobowego.
Przedmiotem ostatniego projektu – Flotation Innovation – jest natomiast opracowanie systemu wykorzystującego metody sztucznej inteligencji, sterującego procesem koncentracji przestrzennej, tj. technologii polegającej na zagęszczaniu tworzyw sztucznych w niskiej temperaturze, bez degradacji materiału. Rozwiązanie skierowane będzie to każdego podmiotu, który zajmuje się recyklingiem albo przetwarzaniem tworzyw sztucznych.
Obecnie w portfelu Carlson ASI Evig Alfa znajduje się 37 projektów z takich branż jak: medtech, AI, oraz IoT. Fundusz jest jednym z najbardziej aktywnych krajowych VC w Polsce. W samym tylko 2022 roku dokonał 13 nowych inwestycji.