Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

PGE planuje przejęcie aktywów ZE PAK w sektorze energetycznym

Udostępnij

PGE zawarła term sheet z ZEP (ZEPAK) dotyczący potencjalnego nabycia dwóch kluczowych aktywów: 100% udziałów w PAK CCGT sp. z o.o. oraz 50% akcji w PGE PAK Energia Jądrowa S.A.

"W Term Sheet strony uzgodniły podstawowe warunki ewentualnej transakcji nabycia Udziałów i Akcji oraz wyłączność dla PGE na prowadzenie negocjacji w tym zakresie do 30 czerwca 2025 r. (planowany termin zamknięcia transakcji), przy czym dokument nie zobowiązuje stron do realizacji transakcji. Szczegółowe warunki transakcji zostaną ustalone po przeprowadzeniu przez PGE badania typu due diligence przy udziale zewnętrznych doradców prawnych, finansowo-podatkowych oraz techniczno-środowiskowych" - podano w komunikacie

PAK CCGT sp. z o.o. realizuje inwestycję w blok gazowy CCGT o mocy 600 MWe. W aukcji rynku mocy na rok 2026 spółka uzyskała 17-letni kontrakt z obowiązkiem mocowym na poziomie 493 MW po cenie 400,39 zł/kW/rok. Inwestycję realizuje konsorcjum Siemens Energy Global GmbH Co KG, Siemens Energy sp. z o.o. oraz Mytilineos S.A.

PGE PAK Energia Jądrowa S.A. to wspólne przedsięwzięcie PGE i ZE PAK, które przygotowuje projekt budowy elektrowni jądrowej w regionie konińskim. Spółka posiada już Decyzję Zasadniczą dla budowy elektrowni jądrowej, wydaną przez Ministra Klimatu i Środowiska w listopadzie 2023 roku.

"Polska energetyka potrzebuje stabilnych i elastycznych mocy gazowych działających w podstawie, jako kluczowych – obok OZE – źródeł energii w Polsce. Możliwość przejęcia realizowanego już projektu budowy bloku gazowo-parowego o mocy ponad 560 MW na terenie byłej elektrowni węglowej Adamów wpisuje się w kierunki strategiczne rozwoju Grupy PGE. Projekt pozwoliłby na poszerzenie naszego portfela inwestycji gazowych, ale też na zwiększenie naszego potencjału wytwórczego, a co najważniejsze w relatywnie krótkim czasie mógłby zapewnić pewne i stabilne dostawy energii do polskich domów. Równocześnie kluczem do pełnej niezależności energetycznej Polski pozostaje energetyka jądrowa. Dlatego jako Grupa PGE podejmujemy konkretne działania związane z uzyskaniem pełnej kontroli nad projektem jądrowym realizowanym przez spółkę PGE PAK Energia Jądrowa. W naszej ocenie zapewni nam to większe możliwości w zakresie prowadzenia analiz dodatkowych lokalizacji projektu jądrowego w porozumieniu z  administracją rządową, która wyznacza kierunki działań w Polsce w tym zakresie" - powiedział Dariusz Marzec, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus