KRU (KRUK) opublikował dobre wyniki za 3Q22, odnotowując EBITDA w wysokości 455 mln PLN, co jest drugim wynikiem w historii, po rekordowym wyniku z poprzedniego kwartału. Co istotne, dobre rezultaty dotyczą wszystkich rynków, na których spółka jest obecna. Zarząd zwraca uwagę, że nie dostrzega problemów ze spłatami, a co więcej są one powyżej zakładanych krzywych spłat. Spłaty z portfeli były co prawda nominalnie minimalnie niższe niż kwartał wcześniej, ale wg zarządu wynika to jednie z charakterystyk wieku portfeli (starsze portfele mają malejące wpłaty, a nowe dopiero wchodzą na ścieżkę wzrostową) i w kolejnych kwartałach spłaty mają już rosnąć. Zatem pod względem spłacalności zarząd jest optymistyczny, natomiast sygnalizuje dużą presję kosztową, zwłaszcza w płacach i koszcie finansowania. Co więcej wysoka dynamika płac nie oddaje całości obrazu presji kosztowej, gdyż w 3Q22 spółce nie udało się zatrudnić tylu nowych pracowników ilu potrzebowała. Z kolei wysokie koszty finansowania w Polsce przekładają się na konieczność przyjęcia wyższych oczekiwanych stóp zwrotu na portfelach, czyli ceny zakupu muszą być niższe, a jednocześnie nasiliła się konkurencja na rynku. Z tego powodu uwaga na zakup portfeli została skierowana na Włochy i Hiszpanię. Spółka czuje się już na tych rynkach na tyle efektywna, że odważniej kupuje portfele i w efekcie 64% wartości zakupów portfeli w 3Q22 zrealizowano na tych dwóch rynkach.
Pozostałe istotne informacje podane podczas konferencji:
- Wonga. Procedowana nowa ustawa ograniczająca koszty odsetkowe pożyczek i wprowadzająca dodatkowe obowiązki, krajowym rozwinięciem dyrektywy UE. Spółka przygotowuje nowe produkty na przyszły rok, choć nieuchronne wydaje się obniżenie rentowności. Zarząd czeka jak w praktyce rynek przyjmie nowe przepisy i zwraca uwagę, że duzi gracze łatwiej się dostosują, co ostatecznie może przynieść mniejszą konkurencję.
- Stopa podatkowa w najbliższych kwartałach ma pozostać na niskim poziomie. Wynika to z płacenia podatku w momencie transferu gotówki ze spółek inwestycyjnych do spółki matki, a w najbliższej przyszłości spółka planuje w większości reinwestować generowaną z portfeli gotówkę.
- Prognozowane krzywe spłat według zarządu w nadchodzących kwartach powinny być podnoszone.
- Największym wyzwaniem na 2023r. są rosnące koszty finansowania i rosnące koszty operacyjne.
- Październik pod względem spłat wyglądał równie dobrze, co 3Q22.
- Łączne prognozowane wpływy ze wszystkich portfeli wynoszą 12,1 mld PLN.