Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

BM Banku Millennium: Santander Bank – Dodatnia rentowność pomimo „wakacji kredytowych”

Udostępnij

Wynik netto SPL (SANPL) w III kwartale 2022 ukształtował się na poziomie poniżej oczekiwań rynkowych. Spółka zarobiła w tym okresie +279.4 mln PLN (-8% r/r), przy średnich prognozach rynkowych +303.8 mln PLN. Bank dopisał w III kw. do kapitału 51 mln PLN z tytułu rewaluacji portfela papierów dłużnych. Rezultat gorszy niż oczekiwania to głównie skutek wyższych odpisów na rezerwy.

  • Wzrost wyniku odsetkowego r/r. W III kwartale wynik odsetkowy Santander Bank wzrósł o +13.7% r/r (bez uwzględnienia „wakacji kredytowych” w wysokości prawie 1.4 mld PLN dynamika wyniosłaby +110%) i ukształtował się na poziomie powyżej oczekiwań rynkowych. Marża odsetkowa (po skorygowaniu o „wakacje”) wzrosła w stosunku do II kwartału o 0.1pp i wyniosła 5.2% (+2.4pp r/r).
  • Wzrost dochodów z tytułu prowizji r/r. Wynik z tytułu prowizji ukształtował się na poziomie wyższym od wypracowanego w 2021 roku (+4.9% r/r). Rezultat tej pozycji był wyższy od prognoz rynkowych. Powtarzalne zyski z operacji finansowych i pozaoperacyjne były ujemne, głównie na skutek 120 mln PLN rezerw na ryzyko prawne portfela w CHF.
  • Zwiększenie kosztów działalności. Wydatki banku w III kwartale ukształtowały się na poziomie wyższym o 27.2% r/r, były one nieco wyższe od prognoz rynkowych. Dochody banku wzrosły w IIIQ’22 o +5.7% r/r (+73% bez kosztów „wakacji kredytowych”), co przyniosło pogorszenie wyniku operacyjnego o -10.3% r/r (skorygowany WO wzrósł o +107.2%). Współczynnik koszty/dochody wyniósł 51.6% (skorygowany: 31.5%) i był wyższy o 8.7pp r/r (-11.3pp po korekcie o „wakacje”).
  • Wzrost odpisów na rezerwy. Santander Bank zawiązał w III kwartale rezerwy kredytowe w wysokości 0.9% wartości portfela w stos. rocznym (vs. 0.3% w IIQ’22), ukształtowały się one na poziomie wyższym od oczekiwań rynkowych (+210% kw./kw.). Udział NPL w portfelu w III kw. wzrósł w stosunku do poprzedniego okresu o 0.2pp i wyniósł 4.9% przy spadku wskaźnika pokrycia o -0.7pp do poziomu 59.9%.
  • Jednocyfrowa roczna zmiana wolumenów. Roczna zmiana wartości kredytów i depozytów w Santander Banku wyniosła +6.6% i +6.9%. Kwartalne zmiany: +0.6% i +3.3%.

Wyniki Santander Banku były słabsze niż oczekiwania, głównie na skutek zwiększenia poziomu rezerw. Należy jednak podkreślić, że obok Banku Handlowego spółka będzie jedynym bankiem, któremu udało się osiągnąć dodatni wynik finansowy. Najprawdopodobniej będzie to skutkiem wyższego niż średnia wzrostu wyniku odsetkowego (po korekcie o „wakacje kredytowe”). W kolejnych okresach negatywnie na przychody będzie przekładać się niska dynamika wolumenów przy spadku marży odsetkowej (skutek stopniowego wzrostu kosztów depozytów). Współczynnik P/E dla rezultatów kwartalnych w stosunku rocznym wyniósł 20.7, po skorygowaniu o wpływ kosztów wakacji kredytowych około 4.0.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus