Wynik netto ING (INGBSK) w III kwartale 2022 ukształtował się na poziomie powyżej oczekiwań rynkowych. Spółka straciła w tym okresie -317.3 mln PLN (bez kosztów wakacji kredytowych w wysokości 1.4 mld PLN zysk netto wzrósłby o +23% r/r), przy średnich prognozach rynkowych -378.4 mln PLN. Bank dopisał w III kw. do kapitału +20 mln PLN z tytułu rewaluacji portfela papierów dłużnych. Rezultat lepszy niż oczekiwania to głównie skutek niższych niż prognozy rezerw oraz wyższego wyniku odsetkowego.
- Spadek wyniku odsetkowego r/r. W III kwartale wynik odsetkowy ING BSK spadł o -86% r/r (bez uwzględnienia „wakacji kredytowych” w wysokości 1.4 mld PLN dynamika wyniosłaby +25%) i ukształtował się na poziomie powyżej oczekiwań rynkowych. Marża odsetkowa (po skorygowaniu o „wakacje”) wzrosła w stosunku do II kwartału o 1.2pp i wyniosła 5.1% (+2.6pp r/r).
- Wzrost dochodów z tytułu prowizji r/r. Wynik z tytułu prowizji ukształtował się na poziomie wyższym od wypracowanego w 2021 roku (+9.6% r/r). Rezultat tej pozycji był zbliżony do prognoz rynkowych. Powtarzalne zyski z operacji finansowych i pozaoperacyjne były dodatnie i zbliżone do średniej z poprzednich kwartałów.
- Zwiększenie kosztów działalności. Wydatki banku w III kwartale ukształtowały się na poziomie wyższym o +18.4% r/r, były one niższe od prognoz rynkowych. Dochody banku spadły w IIIQ’22 o -58.9% r/r (+20% bez kosztów „wakacji kredytowych”), co skutkowało ujemnym wynikiem operacyjnym (skorygowany WO wzrósł o +21%). Współczynnik koszty/dochody wyniósł 114% (skorygowany: 39%) i był wyższy o 75pp r/r (-0.8pp r/r po korekcie o „wakacje”).
- Kwartalny wzrost odpisów na rezerwy. ING BSK zawiązał w III kwartale rezerwy kredytowe w wysokości 0.5% wartości portfela w stos. rocznym (vs. 0.5% w IIQ’22), ukształtowały się one na poziomie oczekiwań rynkowych (+12.6% kw./kw.). Udział NPL w portfelu w III kw. spadł w stosunku do poprzedniego okresu o 0.2pp i wyniósł 2.2% przy spadku wskaźnika pokrycia o +7.6pp do poziomu 58.4%.
- Wysoka roczna zmiana wolumenów depozytów. Roczna zmiana wartości kredytów i depozytów w ING BSK wyniosła +9.3% i +13.4%. Kwartalne zmiany: +1.5% i +0.8%.
Wyniki ING BSK były nieco lepsze niż oczekiwania. Na uwagę zwraca niższy niż u konkurentów wskaźnik dynamiki wyniku odsetkowego skorygowanego o „wakacje kredytowe”. Nieźle prezentuje się wzrost dochodów prowizyjnych. Koszty rezerw wzrosły w III kwartale, jednak w dalszym ciągu pozostają na stosunkowo niskim poziomie w stosunku do portfela. Współczynnik P/E dla rezultatów kwartalnych po skorygowaniu o wpływ kosztów wakacji kredytowych około 7.0, czyli dość wysoko na tle sektora.