Wynik netto ALR (ALIOR) w III kwartale 2022 ukształtował się na poziomie powyżej oczekiwań rynkowych. Spółka straciła w tym okresie -62.6 mln PLN (bez kosztów wakacji kredytowych w wysokości 0.5 mld PLN zysk netto wzrósłby o +125% r/r), przy średnich prognozach rynkowych -74 mln PLN. Bank dopisał w III kw. do kapitału +187 mln PLN z tytułu rewaluacji portfela papierów dłużnych. Rezultat lepszy niż oczekiwania to głównie skutek niższych niż prognozy rezerw oraz wyższego wyniku odsetkowego.
- Spadek wyniku odsetkowego r/r. W III kwartale wynik odsetkowy Alior Banku spadł o -16.6% r/r (bez uwzględnienia „wakacji kredytowych” w wysokości 0.5 mld PLN dynamika wyniosłaby +54.7%) i ukształtował się na poziomie znacznie powyżej oczekiwań rynkowych. Marża odsetkowa (po skorygowaniu o „wakacje”) wzrosła w stosunku do II kwartału o 0.5pp i wyniosła 5.9% (+2.0pp r/r).
- Wzrost dochodów z tytułu prowizji r/r. Wynik z tytułu prowizji ukształtował się na poziomie wyższym od wypracowanego w 2021 roku (+6.3% r/r). Rezultat tej pozycji był niższy od prognoz rynkowych. Powtarzalne zyski z operacji finansowych i pozaoperacyjne były ujemne i niższe od średniej z poprzednich kwartałów.
- Zwiększenie kosztów działalności. Wydatki banku w III kwartale ukształtowały się na poziomie wyższym o +15.9% r/r, były one niższe od prognoz rynkowych. Dochody banku spadły w IIIQ’22 o -16.5% r/r (+38.1% bez kosztów „wakacji kredytowych”), co skutkowało spadkiem wyniku operacyjnego o -40.8% (skorygowany WO wzrósł o +54.9%). Współczynnik koszty/dochody wyniósł 59.5% (skorygowany: 36%) i był wyższy o 16.6pp r/r (-6.9pp r/r po korekcie o „wakacje”).
- Kwartalny wzrost odpisów na rezerwy. Alior Bank zawiązał w III kwartale rezerwy kredytowe w wysokości 1.8% wartości portfela w stos. rocznym (vs. 1.6% w IIQ’22), ukształtowały się one na poziomie nieznacznie oczekiwań rynkowych (+14.3% kw./kw.). Udział NPL w portfelu w III kw. wzrósł w stosunku do poprzedniego okresu o 0.3pp i wyniósł 11.0% przy wzroście wskaźnika pokrycia o +1.5pp do poziomu 57.3%.
- Roczna dwucyfrowa dynamika wolumenów depozytów. Roczna zmiana wartości kredytów i depozytów w Alior Banku wyniosła +1.1% i +13.5%. Kwartalne zmiany: +0.3% i +2.3%.
Strata Alior Banku była niższa niż oczekiwania, głównie na skutek znacznie lepszego niż prognozy wyniku odsetkowego. Bank został z mniejszym stopniu uderzony „wakacjami kredytowymi” niż konkurenci, co pozwoliło na ograniczenie wielkości straty. Wyniki byłyby jeszcze lepsze, gdyby nie 23 mln kosztów zwrotu dodatkowych marż kredytowych oraz wysoka stopa podatkowa. Współczynnik P/E dla rezultatów kwartalnych po skorygowaniu o wpływ kosztów wakacji kredytowych około 2.7, czyli nisko na tle sektora.