Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

PBKM wchodzi do Szwecji i Wielkiej Brytanii

Udostępnij

Polski Bank Komórek Macierzystych (BKM (PBKM)) wchodzi na nowe rynki Szwecji i Wielkiej Brytanii, poinformowała spółka. Jednocześnie firma zaprzestała współpracy z dotychczasowymi partnerami w Estonii, Macedonii i Mołdawii. PBKM nie wyklucza podjęcia na tych rynkach współpracy z innymi podmiotami, podano również.

"Skandynawskie społeczeństwa są bardzo zamożne. Paradoksalnie jednak - ze względu na bardzo wysoki poziom publicznej opieki medycznej - mieszkańcy Szwecji, Danii czy Norwegii niechętnie ponoszą dodatkowe koszty związane z ochroną zdrowia. Nawiązaliśmy współpracę ze szwedzkim partnerem i rozpoczęliśmy pilotażowy projekt. Pierwsze próbki trafiły już do warszawskiego laboratorium. Spodziewamy się wzrostu wolumenów w kolejnych okresach, choć należy oczywiście pamiętać, że w skali działalności całej grupy nie jest to duży rynek" - powiedział prezes Jakub Baran, cytowany w komunikacie.

PBKM finalizuje jednocześnie zasady współpracy z partnerem z Wielkiej Brytanii, wspólnie z którym stworzy ofertę bankowania komórek macierzystych z tkanek popłodowych dla polskich rodzin mieszkających w tym kraju, podano również.

"Polki rodzą co roku na Wyspach ponad 20 tys. dzieci. Z naszego punktu widzenia to może być atrakcyjny rynek. Finalizujemy właśnie sprawy formalne i w najbliższych miesiącach planujemy rozpocząć sprzedaż" - dodał Baran.

W ostatnich tygodniach - w ramach działań optymalizacyjnych - grupa zadecydowała o zakończeniu współpracy z dotychczasowymi partnerami obsługującymi rynki w Estonii, Macedonii i Mołdawii, podano również.

"W ostatnich okresach przychody z tych rynków były dla nas niesatysfakcjonujące. Nie widzieliśmy jednocześnie realnych szans na poprawę sytuacji. Zdecydowaliśmy się więc na zakończenie współpracy z naszymi dotychczasowymi partnerami w Estonii, Macedonii i Mołdawii. Z uwagi na marginalny udział sprzedaży na tych rynkach, zmiany te nie będą mieć wpływu na wyniki grupy. Nie wykluczamy zarazem, że podpiszemy umowy z innymi podmiotami z tych krajów" - dodał prezes.

Działalność grupy PBKM koncentruje się na pozyskiwaniu, przetwarzaniu (preparatyce) i przechowywaniu komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej i innych tkanek popłodowych na zlecenie osób fizycznych – rodziców spodziewających się dziecka (tzw. rodzinne bankowanie krwi pępowinowej lub bankowanie rodzinne). W skład grupy wchodzi 15 podmiotów, z których 8 prowadzi bank komórek i tkanek, 3 usługi diagnostyczne, 1 tzw. szpital jednego dnia i 1 działalność usługową na rzecz pozostałych spółek z grupy. Spółka zadebiutowała na rynku głównym GPW w kwietniu 2016 r.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus