Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Strategiczne partnerstwo Grupy Azoty i Microsoft na rzecz wykorzystania chmury i sztucznej inteligencji w rolnictwie

Udostępnij

ATT (GRUPAAZOTY) i Microsoft podpisały porozumienie na rzecz wykorzystania chmury m.in. w zakresie rolnictwa precyzyjnego, inkubowania inicjatyw technologicznych, zmieniających sektor produkcji oraz rozwoju kompetencji pracowników Grupy. Moc obliczeniowa i zaawansowana analiza umożliwią wdrożenie efektywniejszych działań, których celem będzie optymalizacja biznesu Grupy Azoty i zrównoważony rozwój organizacji.

Grupa Azoty, jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie, podejmuje działania zmierzające do transformacji sektora produkcji oraz rozwoju kompetencji swoich pracowników. Dzięki możliwościom chmury obliczeniowej Microsoft, Grupa Azoty będzie w stanie minimalizować wpływ swojej działalności na środowisko. Ponadto – otwarty we współpracy z Microsoft Technology Center -  inkubator technologii, zajmie się prototypowaniem rozwiązań na rzecz jeszcze szybszej ewolucji całego sektora nawozowo-chemicznego w Polsce i Europie.

Fundamentem współpracy jest podejście do transformacji cyfrowej w dwóch wymiarach – ludzkim oraz technologicznym. Z jednej strony pozwoli to nie tylko odpowiedzieć na powiększającą się na rynku lukę kompetencyjną, ale również wzmocnić kulturę organizacji zgodnie z nowoczesnym podejściem do wykorzystania technologii. Potencjał i możliwości, które przynosi model chmury i rozwijane w oparciu o niego technologie pozwolą również na wdrażanie innowacji, takich jak rolnictwo precyzyjne w oparciu o satelity, czy dokładna analiza wszystkich procesów w przedsiębiorstwie. Wdrożone w ten sposób rozwiązania będą drogowskazem do działań dla całego sektora.

Sztuczna inteligencja to krok w kierunku większej efektywności i ograniczenia kosztów operacyjnych prowadzonej działalności. Nie wyobrażamy sobie podnoszenia konkurencyjności bez innowacyjnych rozwiązań, wykorzystujących sztuczną inteligencję. Systemy rolnictwa precyzyjnego, dzięki którym rolnicy mogą zaplanować odpowiednią strategię nawożenia upraw, to jeden z wymiernych efektów wdrażania innowacyjnych technologii w Grupie Azoty. Jestem przekonany, że podpisane porozumienie otworzy przed nami kolejne możliwości i rynki w zakresie wykorzystania nowych technologii – mówi Tomasz Hinc, Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A.

Jako Ministerstwo Aktywów Państwowych nie mamy wątpliwości, że sztuczna inteligencja to jeden z głównych trendów na drodze do transformacji cyfrowej biznesu. Informacja o współpracy Grupy Azoty – jednej z czołowych grup kapitałowych europejskiej branży nawozowo-chemicznej z Microsoft, potwierdza, że krajowi czempioni doskonale rozumieją znaczenie nowoczesnych technologii w kontekście budowania swoich przewag konkurencyjnych. Jestem przekonany, że wspólne działania Grupy Azoty i Microsoft wyznaczą kierunek dla transformacji cyfrowej branży nawozowo-chemicznej w Europie powiedział Andrzej Śliwka, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Cyfrowa kultura zmiany

Optymalne wykorzystanie technologii wymaga odpowiednich kompetencji, zwłaszcza w branżach tak specjalistycznych, jak produkcja i sektor chemiczny. Z tego powodu jednym z kluczowych elementów podpisanego porozumienia o współpracy jest projekt wzmocnienia kultury innowacyjności w Grupie Azoty, wsparty wdrożeniem odpowiednich narzędzi i serii szkoleń dla specjalistów IT w przedsiębiorstwie, przykładowo z zakresu Microsoft 365. Zespół IT Grupy Azoty dołączy również do Enterprise Skills Initiative, programu Microsoft kształcącego ekspertów o najwyższych kompetencjach chmurowych.

Cyfrowa transformacja zaczyna się od ludzi. Technologia idzie z nią tak naprawdę w parze. Aby myśleć o rozwoju gospodarki cyfrowej w Polsce musimy mieć pewność, że pracownicy mają dostęp do odpowiednich technologii i są wyposażeni w wiedzę oraz mapę pomagającą się poruszać po tym świecie. To dla nas bardzo ważny moment, kiedy do grona innnowatorów Polskiej Doliny Cyfrowej dołącza przedsiębiorstwo o takiej skali i obecności na rynkach, które od lat wyznacza kierunki działań i rozwoju dla tego sektora na poziomie europejskim – mówi Michała Gołębiweski, członek zarządu Microsoft w Polsce.

Inkubator dla startupów, czyli projekty które odmienią branżę

W ramach podpisanego porozumienia, Grupa Azoty przy wsparciu Microsoft i ekspertów firmy z ramienia Microsoft Technology Center uruchomi inkubator dla startupów – inicjatyw technologicznych we wczesnej fazie rozwoju, skupionych wokół branży chemicznej. Ponadto, dzięki wykorzystaniu Alei Innowacji i Microsoft Technology Center, zespoły obu firm wspólnie z młodymi przedsiębiorcami będą w stanie prowadzić sesje strategiczne i prototypować nowe rozwiązania w silnie innowacyjnym środowisku, a także wspólnie rozwijać kompetencje z wykorzystanie chmury obliczeniowej.

W Grupie Azoty przywiązujemy bardzo dużo uwagi do współpracy ze startupami. Poszerzenie naszego systemu ekoinnowacji o rozwiązania z obszaru sztucznej inteligencji znacząco poprawi efektywność wdrażanych projektów. Nie mamy wątpliwości, że sztuczna inteligencja to przyszłość biznesu. Dzięki współpracy z Microsoft, możemy wspólnie wyznaczać trendy i kierunki rozwoju dla cyfryzacji branży nawozowo-chemicznejkomentuje Grzegorz Kądzielawski, Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A.

Zrównoważony rozwój mierzony petabajtami danych

Działania nastawione na osiągniecie celów klimatycznych to obecnie jedno z największych wyzwań, jakie stoi przed przemysłem.  Grupa Azoty konsekwentnie realizuje projekty zgodne z polityką klimatyczną Unii Europejskiej. Są to m.in. działania z obszaru precyzyjnego rolnictwa, wpisujące się w główny cel Komisji Europejskiej w obszarze agro, czyli poprawę efektywności nawożenia. W tym celu Grupa wdraża systemy pozwalające na identyfikację niedoboru składników odżywczych w glebie, a w konsekwencji umożliwiające optymalny dobór nawozów pod aktualne potrzeby upraw.

Odpowiadając na wyzwania środowiskowe, kolejnym obszarem wspólnych działań Grupy Azoty z Microsoft będzie wykorzystanie możliwości, które niesie zaawansowana analityka danych w działaniach na rzecz  minimalizowania wpływu na środowisko naturalne. Jest to tym bardziej ważne w przypadku firmy, która jest od lat jedną z czołowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej. Innym aspektem wykorzystania danych jest możliwość opracowania modeli predykcyjnych opartych o zaimplementowane metody statystyczne. Ich celem jest zarządzanie ryzykiem awarii instalacji produkcyjnych oraz zidentyfikowanie wpływu parametrów pracy instalacji na jakość produktów.

Ziarenka gleby widziane z kosmosu

Jedną z płaszczyzn współpracy pomiędzy Microsoft i Grupą Azoty będzie również rozwój technik obrazowania satelitarnego wykorzystywanego w rolnictwie precyzyjnym w oparciu o chmurę obliczeniową. Przełomowe rozwiązania z zakresu bezinwazyjnej analityki gleb przy wykorzystaniu danych pochodzących z satelity, ukierunkowane będą na wsparcie Klientów Grupy Azoty w kompleksowej optymalizacji zarządzania uprawami rolnymi.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus