Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

PwC: Na GPW w Warszawie doszło do jedynie 5 IPO w III kw. br.

Udostępnij

Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) doszło do 5 pierwotnych ofert publicznych (IPO) w III kw. 2016 r., wszystkie na NewConnect, podało PwC w raporcie "IPO Watch Europe Q3 2016". Łączna wartość ofert wyniosła 4 mln euro.

Największą ofertą w III kw. było IPO spółki deweloperskiej Tower Investments (2,4 mln euro).

W okresie I-III kw. w Warszawie odbyło się 18 IPO na obu rynkach. Łączna wartość ofert wyniosła 115 mln euro. Rok wcześniej odnotowano 24 oferty o łącznej wartości 339 mln euro.

"Niestety, nasz rynek kapitałowy został dotknięty przez szereg negatywnych czynników jednocześnie – zmiany w otwartych funduszach emerytalnych, ogólny odpływ inwestorów zagranicznych z naszego regionu, zawirowania polityczne powodujące niepewność na rynku oraz działania skarbu państwa wobec kontrolowanych przez niego spółek z GPW godzące w interesy akcjonariuszy mniejszościowych, czy też liczne nieprawidłowości na rynkach NewConnect i Catalyst. W tej sytuacji iskierką nadziei może być kilka przeprowadzanych właśnie ofert publicznych, które powinny oznaczać poprawę statystyk rynku pierwotnego w Warszawie w czwartym kwartale. Jednak brak wśród nich dużych podmiotów, które miałyby szansę zrównoważyć ubytek w postaci coraz większej liczby wycofywanych z obrotu giełdowego spółek" – skomentował wicedyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC Filip Gorczyca, cytowany w komunikacie.

W III kw. br. łącznie na 16 europejskich giełdach odbyło się 52 pierwotne oferty publiczne o łącznej wartości 3 832 mln euro, co oznacza spadek wartości o 17% r/r. W I-III kw. br. na europejskich giełdach odbyło się 197 pierwotnych ofert publicznych o łącznej wartości 18 241 mln euro wobec 259 ofert o łącznej wartości 35 719 mln euro rok wcześniej.

Większość ofert w III kw. przypadła na Europę kontynentalną. Przeprowadzona we wrześniu oferta spółki Nets A/S na giełdzie w Kopenhadze (2,1 mld euro) stanowiła 55% łącznej wartości IPO. Z kolei pięć ofert na włoskiej Borsa Italiana o łącznej wartości 0,8 mld euro stanowiło 21% wszystkich IPO w Europie, głównie ze sprawą oferty prywatyzacyjnej zajmującej się kontrolą ruchu lotniczego spółki Enav SpA.

"Aktywność na rynku IPO w Europie była w minionym kwartale niska, podobnie jak w całym bieżącym roku. Spore grono potencjalnych emitentów przełożyło lub odwołało plany debiutu w związku z wynikiem głosowania w sprawie Brexitu w Wielkiej Brytanii" – powiedział Gorczyca.

Zdaniem autorów raportu, perspektywy na nadchodzące miesiące są obiecujące. W całym 2016 r. łączna wartość IPO powinna przekroczyć poziom 25 mld euro.

"W ostatnich tygodniach sytuacja ulega stopniowej poprawie, gdyż spółki starają się wykorzystać chwilowe uspokojenie na rynkach, zwłaszcza że jednocześnie antycypują ryzyko możliwych dalszych turbulencji związanych z wyborami prezydenckimi w USA. Lista spółek, które zapowiedziały ostatnio IPO, przedstawia się obiecująco i na tej podstawie należy oczekiwać udanego początku czwartego kwartału" – dodał ekspert.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus