Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości ETFBW20ST
302.70-1.30(-0.43%)BETA ETF WIG20SHORT
GPW - ETF
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
8 kwietnia kluczowe indeksy GPW ustanowiły nowe rekordy, a warszawski parkiet był najmocniejszą giełdą w Europie. Projekt nowej ustawy zakładającej dopłaty do kredytów mieszkaniowych podbił notowania spółek budowlanych. Nowy szczyt wyznaczyły akcje PZU.
W poniedziałek na warszawskim parkiecie panują pozytywne nastroje. Główne indeksy zwyżkują, a WIG20 przebił poziom 2.500 punktów. Wśród największych spółek najmocniej rosną akcje Budimeksu i PZU.
Finałowa sesja tygodnia na rynku warszawskim skończyła się skromnymi zmianami najważniejszych indeksów. WIG20 zanotował zwyżkę o 0,06 procent przy spadku indeksu szerokiego rynku WIG o 0,27 procent. Jednak przebieg rozdania był znacznie dynamiczniejszy od wyników.
Do południa zakończenie piątkowej sesji zapowiadało się znacznie gorzej niż jej ostateczny wynik, ale i tak nie była ona udana dla większości spółek z GPW. Warszawski parkiet nie wyróżniał się pod tym względem na tle większości światowych rynków. WIG20 zazielenił się w ostatnich minutach dzisiejszej sesji.
Piątkowa sesja zakończyła się wzrostem WIG20 o 0,06 proc. oraz stosunkowo niewielkimi spadkami pozostałych głównych indeksów mimo, że początek notowań przyniósł ponad 1-procentowe zniżki. Słaba była część spółek energetycznych, ale Enea zanotowała szóstą zwyżkę z rzędu. Negatywnym bohaterem sesji było CCC, które zakończyło dzień na poziomie o 6,7 proc. niższym od czwartkowego zamknięcia. Dużo lepiej od rynku zachowały się banki.
Złoty ma za sobą dobrą czwartkową sesję. Kurs EUR/PLN wyznaczył nowy lokalny dołek na 4,2830. Siła złotego łączyła się z mocnymi wzrostami na GPW, gdzie WIG20 zyskał 1,46 proc. a szeroki WIG 1,2 proc. Dobre nastroje na rynkach (głównie na Starym Kontynencie) to pokłosie lepszych od oczekiwań usługowych wskaźników PMI dla Europy.
Warszawska giełda w piątek oddaje wzrosty z czwartkowej sesji, większość głównych indeksów zniżkuje o ok. 1 proc. W WIG20 rosną tylko trzy spółki, w tym Alior Bank zyskuje siódmą sesję z rzędu. Akcje PGE tracą 4 proc., przecenione są także inne spółki energetyczne.
Po dwóch dniach konsolidacji, w czwartek większość głównych indeksów zanotowała zwyżki po ok. 1 proc. Wśród blue chipów Kruk zyskał 6,4 proc., a KGHM 5,4 proc. Mirbud zniżkował o 12 proc. po informacji o planach emisji akcji, spadek w podobnej skali zanotowały Makarony Polskie. Akcje DataWalk zdrożały o 13,25 proc.
Sesja na GPW skończyła się wyraźnym wzrostem indeksu największych polskich spółek, w którym szczególnie wyróżniały się walory KGHM-u. Bez zaskoczenia okazała się decyzja RPP w sprawie stóp procentowych, ale umocnienie złotego po niej sprzyjało giełdowym bykom.
Początek czwartkowej sesji na GPW przyniósł lekkie wzrosty głównych indeksów. Wśród największych spółek najmocniej rośnie KGHM.
Druga giełdowa sesja po wielkanocnej przerwie skończyła się tak samo jak poprzednia - spadkami głównych indeksów warszawskiej giełdy. WIG20 szczególnie ciążyły notowania Dino oraz Kruka. Spółką, której akcje zyskały dziś najwięcej na GPW, było Gobarto.
W środę sesja na warszawskim parkiecie przebiegała bez wyraźnego kierunku. Główne indeksy wahały się wokół poziomów odniesienia i zakończyły sesję na minimalnych minusach. Negatywnie wyróżniały się: Dino i Kruk, które zanotowały spadki o ok. 4 proc. Zdaniem analityków, dopóki WIG20 znajduje się powyżej poziomu 2.425 pkt., możliwy jest powrót do dalszych wzrostów, jednak sytuacja na GPW będzie zależeć od ruchów indeksów na rynkach bazowych.
Pierwsza w drugim kwartale sesja na warszawskiej giełdzie rozpoczęła się od wzrostów. WIG20 zyskuje 1,3 proc. m. in. dzięki zwyżce Orlenu o ponad 4 proc. Kurs CD Projekt rośnie o ok. 5 proc., po publikacji wyników za 2023 r. Analitycy są optymistycznie nastawieni do polskiego rynku kapitałowego.
Ostatnia w tym kwartale sesja na GPW zakończyła się zwyżkami głównych indeksów. Najsilniejszy był WIG20, który wzrósł o 1,7 proc. i zakończył dzień na poziomie 2.436,05 pkt. mWIG40 ustanowił rekordowy poziom z zamknięcia, a pozostałe indeksy znalazły się w okolicach tegorocznych maksimów. Poprawił się sentyment wokół spółek energetycznych. Orlen zanotował wzrost o ponad 2 proc., mimo informacji o konieczności odpisu w wys. 10,2 mld zł.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus