Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wyznaczenie celów klimatycznych poczeka na prezydencję Duńczyków. Polska skupi się na złagodzeniu skutków ETS2 i zatrzymaniu importu paliw kopalnych z Rosji. Ocieplenie postępuje, a unijnym wyborcom wszystko co zielone zaczyna się źle kojarzyć.
Rozpoczynający się rok nie zapowiada się w tym momencie dobrze dla gospodarki europejskiej, w tym polskiej. Ale jest kilka zjawisk, które mogą przełamać pesymizm. Niektóre z nich są niedoceniane przez konsensus prognoz – na przykład to, że część problemów Europy ma charakter cykliczny, a nie strukturalny.
W tym roku tendencje rynkowe zdominowane będą przez nowe technologie. Kluczową rolę odegra sztuczna inteligencja.
Przedsiębiorcy i eksperci nie liczą na rychłe ożywienie rynku. Spodziewają się jednak zmian w globalnej polityce, które zmienią relacje handlowe w światowym hutnictwie.
Deweloperzy wciąż trzymają wciśnięty hamulec na budowach, ale do gry zaczynają wracać fundusze zainteresowane zakupem aktywów nad Wisłą.
Pekin będzie walczył o zahamowanie spadku PKB, ale te działania będą miały bardziej charakter wypełnienia deklaracji politycznej niż faktycznej poprawy — uważa dr Marcin Przychodniak, analityk ds. Chin w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych.
Firmy z branży odpadowej, samorządy, sieci handlowe i podmioty budowlane czeka śmieciowa rewolucja. Na zmiany muszą przygotować się także przedsiębiorstwa wodno-ściekowe.
Po dwóch wymagających dla branży IT latach warunki makroekonomiczne mają być bardziej sprzyjające. Ożywieniu mogą sprzyjać m.in. uruchamianie projektów z funduszy publicznych i zwiększanie nakładów na cyfryzację przez firmy. Więcej niż przed rokiem firm deklaruje chęć rekrutacji.
Polacy coraz chętniej jedzą poza domem i zostawiają w restauracjach więcej pieniędzy, ale rosnące koszty działalności przyprawiają właścicieli lokali o ból głowy. Branża gastronomiczna liczy na kolejny wzrost w 2025 r., choć niepewność nie znika z menu.
Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata z środy, 1 stycznia.
Rząd Niemiec potępił w środę serię ataków w noc sylwestrową za pomocą fajerwerków przeciwko funkcjonariuszom policji, które w samym Berlinie doprowadziły do aresztowania kilkuset osób – poinformowała agencja AP.
Belgia jest pierwszym krajem w Unii Europejskiej, w którym od 1 stycznia obowiązuje zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Minister zdrowia Frank Vandenbroucke podkreślił, że elektroniczne papierosy są "ekstremalnie szkodliwe" dla społeczeństwa i środowiska.
W środę w miejscowości Mielnik (woj. podlaskie) żołnierz 18 Dywizji Zmechanizowanej, po samowolnym oddaleniu się z rejonu obozowiska wraz z bronią służbową, oddał strzały w kierunku cywilnego pojazdu, następnie schronił się w pobliskim lesie. Mężczyzna został ujęty przez żołnierzy Zgrupowania Zadaniowego w Mielniku - poinformowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.
Po wprowadzeniu w Katowicach w grudniu ub. roku nowych zasad parkowania nieznacznie spadła liczba samochodów wjeżdżających do centrum miasta - wynika z informacji podanych we wtorek przez władze samorządowe Katowic.
Cyfrowa i zielona transformacja wymusi częstsze zmiany zawodów - ocenia resort pracy w dokumencie "Krajowy Plan Działań na rzecz Zatrudnienia na lata 2024–2026".
Środa jest początkiem końca papierowych awiz i nadawania papierowych listów; od 1 stycznia br. niektóre podmioty muszą korzystać z systemu e-Doręczeń - informuje Poczta Polska, ogłaszając nowy etap wdrożenia usługi doręczeń elektronicznych.
W środę Arabia Saudyjska uruchomiła humanitarny most powietrzny do Syrii, którym będą dostarczane żywność, namioty i leki – poinformowała saudyjska agencja SPA.
Środa jest początkiem końca papierowych awiz i nadawania papierowych listów; od 1 stycznia br. niektóre podmioty muszą korzystać z systemu e-Doręczeń - informuje Poczta Polska, ogłaszając nowy etap wdrożenia usługi doręczeń elektronicznych.
Od początku roku zmienia się opodatkowanie garaży w budynkach wielorodzinnych. W niektórych przypadkach będzie to oznaczać obniżkę podatków.
Fabryka Broni "Łucznik" w Radomiu odnotowała na koniec 2024 r. wzrost produkcji o 62,5 proc. Na 2025 rok spółka przewiduje dalszy wzrost o ponad 15 proc. – poinformował zarząd radomskiej fabryki.
Fabryka Broni "Łucznik" w Radomiu odnotowała na koniec 2024 r. wzrost produkcji o 62,5 proc. Na 2025 rok spółka przewiduje dalszy wzrost o ponad 15 proc. – poinformował zarząd radomskiej fabryki.
Rosyjski koncern Gazprom poinformował w środę o wstrzymaniu eksportu gazu do Europy przez Ukrainę od godz. 8 czasu moskiewskiego (6 czasu polskiego), kiedy to wygasł termin umowy o tranzycie tego surowca. Slowacki operator potwierdził, że przepływ gazu ustał.
Rosnące zainteresowanie wyprawami dla nurków w okolice zatopionych okrętów sprawiło, że portugalskie instytucje inwestują w tę nową niszę krajowej turystyki. Prym wśród celów takich wypraw urlopowiczów wiedzie region Algarve na południu Portugalii.
Dziesięć osób poniosło w środę nad ranem śmierć w Nowym Orleanie, gdy furgonetka wjechała w tłum świętujących w dzielnicy francuskiej. Trzydzieści osób zostało rannych – poinformowały służby ratunkowe w mieście. Później kierowca wysiadł i zaczął strzelać. Na ogień odpowiedziała policja.i.
Ryzyko ataku Rosji na państwa "pierwszej linii frontu", należące do NATO z użyciem środków innych niż hybrydowe i sabotażowe nie jest zbyt duże, ale ta sytuacja może się szybko zmienić; Moskwa chce zmęczyć i zdestabilizować Sojusz – ocenił w rozmowie z PAP Alpo Rusi, były dyplomata i doradca prezydenta Finlandii.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus