Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Firmy wybierają mniejsze lokale i przestrzenie coworkingowe. O tym, jak zmienia się rynek biur, pisze środowa "Rzeczpospolita".
TikTok i jego chiński właściciel ByteDance złożył we wtorek do sądu w Waszyngtonie skargę na ustawę zmuszającą chińską firmę do sprzedaży aplikacji pod groźbą wycofania jej z amerykańskiego rynku. Według firmy, ustawa łamie konstytucyjne prawo do swobody wypowiedzi.
Choć w Polsce odsetek pracujących osób z niepełnosprawnościami jest wciąż niższy niż w Unii Europejskiej, to sytuacja ta powoli się poprawia. Pracodawców zachęca nie tylko potencjał tych osób czy możliwość pracy zdalnej, ale również konkretne zachęty finansowe.
Dodatkowy monitor lub podstawka pod laptop, mysz, klawiatura i ergonomiczne krzesło to elementy stanowiska pracy, które do 17 maja powinni posiadać pracownicy pracujący przy komputerach. Tłumaczymy nowe obowiązki związane ze zmianą przepisów BHP dla stanowisk wyposażonych w monitory ekranowe i wyjaśniamy, kto powinien doposażyć pracowników w niezbędne narzędzia pracy.
Rosja rozpocznie w tym roku produkcję luksusowych samochodów marki Aurus, którym jeździ rosyjski prezydent Władimir Putin, w byłej fabryce Toyoty w Petersburgu - poinformował we wtorek pełniący obowiązki wicepremiera Rosji Denis Manturow.
Spółki energetyczne liczą, że koncepcja wydzielenia wytwórczych aktywów węglowych zostanie wypracowana w tym roku, tak, by do finalizacji procesu doszło w przyszłym roku – poinformowali przedstawiciele grup energetycznych podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Polskie Linie Lotnicze LOT zawarły umowę na dostawę trzech samolotów Embraer, z których pierwszy trafi do floty przewoźnika w lipcu br. - poinformował we wtorek prezes spółki Michał Fijoł podczas jednego z paneli katowickiego Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG).
Rząd przyjął ustawę Prawo Komunikacji Elektronicznej - poinformował na platformie X wicepremier, szef resortu cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
36 proc. firm budowlanych spodziewa się wzrostu zamówień w okresie od kwietnia do czerwca tego roku - wynika z opublikowanego we wtorek Barometru przygotowanego przez EFL, które jest częścią Credit Agricole. Poprawy płynności finansowej spodziewa się 28 proc. przedsiębiorców.
Dążymy do tego, aby 50 proc. kupowanego przez nas sprzętu bojowego było produkowanego w polskich lub zlokalizowanych na terytorium Polski firmach - powiedział we wtorek w Katowicach wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
Wiele wskazuje na to, że pralki Whirlpool nie są już wśród najlepiej sprzedających się urządzeń gospodarstwa domowego. W ramach programu oszczędnościowego koncern ogłosił właśnie zwolnienie 1000 pracowników – podał Bloomberg.
Podniesienie wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika z niepełnosprawnością finansowanego ze środków PFRON - to główny cel projektu ustawy MRPiPS, o którym poinformowano w wykazie prac legislacyjnych rządu. Podwyżki mają obowiązywać od lipca 2024 r.
Prezes UOKiK postawił zarzuty udziału w porozumieniu ograniczającym konkurencję spółce Jura Poland oraz osobie zarządzającej w spółce, która odpowiadała za politykę dystrybucyjną przedsiębiorcy - poinformował urząd w komunikacie.
Gazprom opublikował właśnie roczne wyniki finansowe. Okazało się, że ten rosyjski gigant po raz pierwszy od ponad dwóch dekad poniósł roczną stratę – podała Gazeta.pl. Wpłynęło to również na spadek akcji paliwowego koncernu.
Ministerstwo klimatu zapowiedziało, że będzie pracować razem z Tatrzańskim Parkiem Narodowym i sporządzi raport w sprawie sytuacji z upadkiem konia zaprzężonego do wozu z turystami na drodze do Morskiego Oka. Nagranie takie pojawiło się mediach społecznościowych.
Spadki sprzedaży lub rachityczne wzrosty - tak wygląda sytuacja na rynku aut elektrycznych w UE. Nawet w Chinach widzą już problem. Czy to tylko chwilowe wahnięcie, czy jednak początek problemów w e-rewolucji? - pisze w poniedziałek "Gazeta Wyborcza".
Zmiana technologiczna, rosnące koszty płac, energii, podzespołów oraz konkurencja z Chin – takie powody rezygnacji z produkcji w naszym kraju podają firmy krajowe i zagraniczne - informuje w poniedziałek "Rzeczpospolita".
W ostatnim półroczu poziom rotacji na rynku pracy nie uległ znaczącym wahaniom - wynika z 55. edycji badania "Monitor Rynku Pracy", przygotowanego przez Randstad. Wyraźna zmiana nastąpiła w kwestii powodów rotacji – na pierwsze miejsce wysunęła się chęć rozwoju zawodowego.
Najwięcej firm w Polsce w 2024 roku planuje zwiększać wydatki na digitalizację, sprzęt oraz rozwój kapitału ludzkiego. Poprzez inwestycje spółki zamierzają też umacniać swoją pozycję rynkową - wynika z raportu Grant Thornton.
87 proc. pracodawców zachęca pracowników do powrotu do biura, a 33 proc. nałożyło obowiązek obecności w siedzibie firmy w różnej formie - wynika z najnowszego raportu firmy JLL. W publikacji wskazano, że Polacy spędzają w biurze 60 proc. czasu sprzed pandemii.
Większość kierowców z zagranicy, którzy wykonują przewozy osób taksówkami, aby uzyskać polskie prawo jazdy, będzie musiało zdać jedynie egzamin teoretyczny - przekazał Rafał Grodzicki z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie odnosząc się do wchodzącego w czerwcu wymogu posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich kierowców przewozu osób.
W ciągu 3,5 roku przybyło w Polsce 207 doktorów ze specjalizacją w dziedzinie sztucznej inteligencji. Rocznie spośród 4,7 tys. wszystkich obronionych doktoratów średnio 50 dotyczy AI – wynika z raportu IDEAS NCBR przygotowanego we współpracy z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji (OPI).
Według magazynu branżowego "Markt und Mittelstand" w Polsce działa już 9,5 tys. firm z co najmniej jednym niemieckim właścicielem, a trend rośnie. "Bild" w tekście "Żegnajcie, Niemcy! Firmy emigrują" przedstawia największe przedsiębiorstwa, które zdecydowały się na "emigrację".
Naukowcy przyjrzeli się temu, jak wpływa obecności kolejki przed restauracją na odbiór marki. Badanie pod kierunkiem profesor z Penn State School of Hospitality Management sprawdza, czy czekający na stolik klienci mogą przynosić korzyść marce lokalu.
Ponad 10,5 tys. londyńskich taksówkarzy wniosło w czwartek pozew zbiorowy przeciwko firmie Uber, oskarżając ją o złamanie zasad rezerwacji taksówek i celowe wprowadzanie władz miejskich w błąd w celu uzyskania licencji. Taksówkarze domagają się 250 mln funtów odszkodowania.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus