Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie ogłasza Program Obniżek Opłat od obrotu instrumentami ETF, ETC i ETN dla Członków Giełdy, który wystartuje 1 stycznia 2025 roku i potrwa przez cały rok. Program jest kontynuacją czasowego zniesienia opłat w listopadzie i grudniu 2024 roku. Jego celem jest popularyzacja funduszy giełdowych, edukacja Polaków na temat nowoczesnych instrumentów finansowych oraz przyciągnięcie nowych inwestorów na warszawski parkiet.
Po czasowym zniesieniu opłat od obrotu ETF (Exchange Traded Fund) i ETC (Exchange Traded Commodity) w listopadzie i grudniu 2024 roku, Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie zdecydował o uruchomieniu całorocznego Programu Obniżek Opłat. Program obejmuje notowane na warszawskiej Giełdzie instrumenty ETF i ETC, a jego głównym założeniem jest zniesienie opłat od obrotu dla Członków Giełdy uczestniczących w tej inicjatywie.
Program, który potrwa przez cały 2025 rok, ma na celu zwiększenie świadomości inwestorów indywidualnych, przyciągnięcie nowych uczestników rynku oraz poprawę płynności na warszawskiej Giełdzie. Aby zakwalifikować się do Programu, Członkowie Giełdy muszą obniżyć opłaty transakcyjne pobierane od klientów za obrót instrumentami ETF i ETC na GPW do poziomu nie wyższego niż 0,2% wartości transakcji lub całkowicie je znieść. Obniżone stawki powinny obowiązywać przez cały okres uczestnictwa w Programie.
- Jednym z celów Giełdy zawartych w Kierunkach Nowej Strategii, jest zwiększenie dostępności nowoczesnych narzędzi inwestycyjnych oraz wspieranie rozwoju długoterminowych inwestycji w Polsce. ETF-y notowane na GPW to rozwiązanie, które umożliwia inwestorom dywersyfikację portfela, przy jednoczesnym udziale w rozwoju polskiej gospodarki. Poprzez dostęp do kluczowych indeksów, takich jak WIG20TR, mWIG40TR czy sWIG80TR, obejmujących największe i średnie spółki z różnych sektorów, inwestorzy mogą korzystać ze wzrostu krajowego rynku oraz dywidend wypłacanych przez spółki. Liczymy, że domy i biura maklerskie włączą się w naszą inicjatywę – stwierdza Michał Kobza, Członek Zarządu GPW.
Z myślą zarówno o osobach rozpoczynających swoją przygodę z inwestowaniem, jak i doświadczonych inwestorach chcących urozmaicić swoje portfele inwestycyjne, GPW uruchomiła stronę edukacyjno-informacyjną na temat ETF-ów i ETC notowanych na warszawskim parkiecie
Na stronie www.ETFnaGPW.pl inwestorzy znajdą materiały, które w prosty i przystępny sposób wyjaśniają, jak działają ETF-y oraz jakie możliwości inwestycyjne oferują. Fundusze ETF mogą być ciekawą propozycją inwestycyjną również dla posiadaczy rachunków IKE i IKZE, dzięki dostępnym w ramach tych kont ulgom podatkowym oraz preferencyjnym zasadom opodatkowania przy wypłacie środków. Strona pełni funkcję kompendium wiedzy zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych inwestorów, wspierając ich w podejmowaniu świadomych i przemyślanych decyzji. GPW liczy, że połączenie programu Obniżek Opłat oraz działań edukacyjnych m.in. poprzez nową stronę przyczyni się do popularyzacji ETF-ów na polskim rynku kapitałowym.
Warszawska Giełda planuje wzbogacanie gamy ETF-ów zarówno pod względem liczby notowanych funduszy, jak i różnorodności aktywów bazowych. Obecnie na GPW notowany jest ETC na fizyczne złoto oraz 13 ETF-ów, za pomocą których inwestorzy mogą uzyskać ekspozycję zarówno na polski rynek akcji i obligacji, jak również na rynek akcji amerykańskich oraz niemieckich. GPW oferuje zarówno tradycyjne ETF-y pasywnie naśladujące indeksy, jak i ETF-y z dźwignią, które umożliwiają wykorzystanie krótkoterminowych ruchów rynkowych.
Wśród tradycyjnych ETF-ów dostępne są instrumenty oparte na indeksach polskich akcji, takich jak WIG20TR, mWIG40TR i sWIG80TR, które są indeksami dochodowymi (Total Return) uwzględniającymi wypłatę dywidendy przez spółki. Na Giełdzie można również znaleźć ETF-y na zagraniczne indeksy, w tym S&P 500, DAX i Nasdaq, z których część oferuje zabezpieczenie ryzyka walutowego. W segmencie obligacji notowane są fundusze oparte na indeksach ETFBTBSP i GPWB-BWZ, obejmujące polskie obligacje skarbowe.
Dla inwestorów poszukujących narzędzi do tradingu dostępne są ETF-y z dźwignią, takie jak WIG20lev (lewar x2), WIG20short, Nasdaq-100 3x lev oraz Nasdaq-100 2x short, które pozwalają reagować na krótkoterminowe wydarzenia rynkowe.
Na GPW notowany jest także ETC na złoto fizyczne, pozyskiwane w sposób odpowiedzialny i przechowywane w Brytyjskiej Mennicy Królewskiej. Produkt jest w pełni zabezpieczony fizycznym kruszcem co oznacza, że inwestorzy mają możliwość jego wymiany na sztabki lub monety bulionowe po bezpośrednim kontakcie z emitentem.
Notowanie ETF-ów w polskim złotym wiąże się z kilkoma udogodnieniami dla polskich inwestorów, takimi jak niższe koszty transakcyjne, łatwiejszy dostęp przez standardowy rachunek maklerski, prostsze rozliczenie podatkowe oraz możliwość śledzenia notowań w czasie rzeczywistym. ETF-y notowane na GPW oferują szerokie możliwości inwestycyjne, zapewniając dostęp do wielu rynków na jednej giełdzie, transparentność działania, niższe koszty inwestycji oraz łatwość zakupu i sprzedaży. Dodatkowym atutem jest brak potrzeby przewalutowania przy transakcjach, co obniża koszty i ułatwia inwestowanie. Dzięki dywersyfikacji portfela oraz dostępności dla różnych typów inwestorów, ETF-y umożliwiają realizację zróżnicowanych strategii inwestycyjnych, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych uczestników rynku.
W listopadzie łączna wartość obrotów ETF oraz ETC na warszawskiej Giełdzie wyniosła 139,0 mln zł, co oznacza wzrost rok do roku o 42,3%. Od stycznia do listopada łączna wartość obrotów tymi instrumentami osiągnęła 1 358 mln zł, co w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku stanowi wzrost o 34,8%.