Pierwsza sesja tygodnia na parkiecie w Warszawie przyniosła podbicie głównego indeks, WIG20, o 0,36%. mWIG40 zniżkował o 0,21% podczas gdy sWIG80 wzrósł o 0,75%. Obroty na szerokim rynku wyniosły 1,26 mld PLN z czego 1,06 mld przypadło na WIG20.
Początek nowego tygodnia nie przyniósł znaczących zmian na wycenach indeksów w Europie. Przez większą część handlu główne benchmarki pozostawały na plusach nie przekraczających 1%. Rynek śledzi doniesienia z rozmów UA-RUS przekładając je bezpośrednio na wyceny na rynkach energii. Dodatkowo do oceny doszedł dziś temat transferu m.in. gazu z Rosji i sposobu zapłaty po tym jak G7 odrzuciła żądania regulowania należności w rublach. Rosja sygnalizuje że płatność w rublach jest jednym wyjściem, a brak płatności skutkować będzie wstrzymaniem transferów. Dodatkowo w tle obserwujemy podbicie nerwowości wokół Chin, gdzie obostrzeniami antyCOVID19 objęta została część Szanghaju. W skrócie obserwowaliśmy lekko wzrostową sesję (pod spadki cen ropy) jednak m.in. zawirowania na rynku długu podtrzymują założenie o sporej niepewności, również makroekonomiczno-gospodarczej, wśród inwestorów.
Lokalnie, w ramach WIG20, ponad 4% zwyżki zanotowały dziś walory JSW i Allegro. Na drugiej stronie tabeli widniały dziś akcje Lotosu (-1,84%) i Cyfrowego Polsatu (-1,42%). Na szerokim rynku warto wspomnieć o ponad 38% wzroście walorów Atremu, w reakcji na publikację wyników przed sesją (oraz ESPI o kontrakcie i dywidendzie w trakcie handlu).
Z rynkowego punktu widzenia dzisiejszą sesję traktować należy relatywnie neutralnie. Nad rynek „wisi” sporo czynników ryzyka, również tych makroekonomicznych. W ujęciu wykresowym pozostajemy jednak w ramach ostatniej zmienności nad 2100 pkt. na WIG20.
Konrad Ryczko
Analityk
Makler Papierów Wartościowych
Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.